18 Ноември 2024понеделник16:47 ч.

Широко затворени очи

/ брой: 142

автор:Ралица Табакова

visibility 3620

България се е изкачила в две места в световна класация, стана ясно преди няколко дни. Класацията обаче е на "провалените държави". Което трябва да ни подскаже, че за последната една година сме станали още по-провалена държава. Или поне така твърдят от Фонда за мир във Вашингтон. Където може би си нямат много работа и затова са измислили нещо, наречено "Индекс на провалените държави". Според авторите на класацията страните се оценяват по 12 социални, икономически и политически критерия, които говорят за стабилността като цяло.
Едва ли е повод за гордост този индекс, но пък и едва ли трябва да се тръшкаме на пода от гняв и тревога, че сме се провалили. За пореден път в какво ли не, ще кажат скептиците. Все пак сме на 126-о място, не сме в челото, биха отвърнали оптимистите.
А защо всъщност трябва да очакваме да ни сложат в поредната абсурдна класация, за да се засрамим или за да попсуваме на воля управляващите? Докога погледът на разни световнонеизвестни фондации и изследователски центрове ще ни е по-ценен от собствения разум? Американски индекс ли ни е нужен, за да разберем, че сме пред провал в социалната политика. Каква класация трябва да ни избоде очите, за да прозрем, че премиерът ни може да е герой от сутрешен блок, но не и политик? Кой и къде трябва да ни класира, за да повярваме, че експериментите на финансовия министър плашат дори експертите от Европейския съюз? Чуждоземно изследване ли ни трябва, за да осъзнаем, че МВР се превръща в клонинг на Холивуд, а държавата ни - в огромен Биг брадър?
Не е ли по-лесно да погледнем през прозореца. И да видим протестиращите студенти, отчаяните учени, недоволните тютюнопроизводители, пушещите полицаи, излизащите от ареста "Нагли", "Октоподи" и "Крокодили"...
А може би е това е най-трудното - да се огледаме наоколо. Не в телевизора, нито в огледалото, а в очите на хората. И да признаем, без чужди класации, индески, изследвания и анализи, че мълчим, докато държавата ни се срива надолу към провала.
Най-вероятно ще го усетим удара в дъното. И ще боли. Но трябва ли едва след удара да отворим очите си за истината? Трябва ли едва след потъването да си спомним поговорката, че проблемът на давещия се е проблем на самия давещ се?

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 296

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1023

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 305

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 267

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 322

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ