18 Ноември 2024понеделник01:01 ч.

Съвременен поп с възрожденска мисия

Не позволили на отец Андон Шавулев да стане моряк, той започнал да преподава бокс на сираци, за да ги отклони от порока чрез спорта

/ брой: 190

автор:Георги Аргиров

visibility 3138

Кой казва, че днешните духовници - християнските свещеници - гледат само материалното, а не духовното? Че се стремят към имотни облаги, а не към духовното израстване на българите? Всеки е слушал за отец Иван от Нови хан, който със собствени средства гради приюти за безпризорни деца. Е, и държавата се загрижи за тези деца, след като от енергото спряха тока на дядо поп заради неплатени сметки. Но пък местните надигнаха глас, че строежите са незаконни.
Има и друг подобен пример - отец Андон Шавулев от Благоевград. Отчето е на 61 години, през деня е зает с богослужебни дела в благоевградската епархия, а вечер захвърля расото, за да... преподава бокс. Малко напомня на един от героите на Иван Вазов в "Под игото", също поп. Не твърде смирен, дори любител на ракията, оръжията, поклонник на свободата, по-подходящ за хайдутин, отколкото за поп.
Отец Андон Шавулев е роден на 2 ноември 1951 година в село Лозеница до Мелник. Завършва гимназия в Станке Димитров, сега Дупница, където припламва интересът му към бокса. С петима свои съученици отива до Роженския манастир, за да попитат как се кандидатства в Духовната академия. После идва казармата в Казанлък, където също получава уроци по бокс. 

И в расо отецът е край ринга, когато там боксира негов състезател


След уволнението си от армията бъдещият свещеник заедно с приятели иска да осъществи мечтата си - да пътешества с кораби. През 1973 г. потегля към Варна, за да преследва целта на живота си - да стане моряк и да пътува по света. Единственият начин било да се запише във Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров".
Не го одобряват, казват му, че е от неблагонадеждно семейство и мечтата му рухва. Докато чака да се яви на изпити обаче, се цани докер на варненското пристанище. Във Варна се запалва още повече по бокса. След тежка контузия и тази негова мечта остава несбъдната. Спомените от баба му и дядо му и техните притчи за вярата в Бога го качват на обратния влак.

 

Андон Шавулев с двама от възпитаниците си - братята Карамаринови


 Андон се озовава в столицата и кандидатства в Духовната академия "Свети Климент Охридски". Завършва я и става свещеник. Така сбъдва поне тази си мечта. Но не започва веднага да проповядва, след като се прибира в Сандански. Постъпва на работа в местния завод за телефонни части, където заплатите били по-примамливи. Страстта към бокса обаче не го напуска. Споделя със свои приятели, че иска да се занимава с бокс. Това се случва в началото на 80-те години на ХХ век. Идеята му среща одобрението и подкрепата на партийните ръководители в курортния град. Предоставено му е голямо помещение в един от складовете на местния тютюнев комбинат. Шавулев намира мераклии да тренират бокс и се започва. Съществена помощ му оказва големият български борец Александър Томов, който е родом от близкото село Склаве. Той е човекът, който води Андон Шавулев в боксовата федерация и го запознава с необходимите хора.
Така година след година Шавулев преподава бокс на деца от Сандански и региона. За да се усъвършенства в юмручния спорт, бъдещият отец завършва и школа за треньори по бокс. Това се случва през 1989-1991 г. във ВИФ "Георги Димитров", сега НСА "Васил Левски". Там треньор му е Борис Георгиев - Моката, първият български медалист от олимпийските игри в Хелзинки 1952 г.
След промените от 1989 г. се променя и животът на Андон Шавулев. През 1991-а той става действащ свещеник, а през 1993-а се мести в Благоевград. Там отново създава клуб по бокс, а с помощта на Ясен Неделчев започва да води тренировки на студенти в Американския университет в Благоевград. Неделчев е старши треньор и основател на клуба по бейзбол "Бизоните" в Благоевград.
Отец Андон не спира дотук. Започва работа с деца от Дома за деца и юноши "Свети Николай Мираклийски" в Благоевград. С негова помощ много сираци откриват магията на бокса. Като например Таня Илиева, републиканска и европейска шампионка по бокс. За съжаление преди няколко години Таня бе уличена в употреба на допинг и това спря нейната кариера, но вече в София се подготвя да учи в Националната спортна академия. Естествено, отчето й помогнал според силите и възможностите си, за да може момичето да продължи напред в спорта и в живота.
Таня не е единственото дете, което тренира отец Андон. В момента той работи по спечелен проект от фонд на Министерството на труда и социалната политика за деца в неравностойно положение. Този фонд и проект подсигурява месечна стипендия на над 20 деца, които искат да тренират бокс. Срокът на действие на проекта изтича в края на годината и отец Андон се надява да се намерят средства и възможности, за да може да продължи да работи с тези деца. Само през последната година възпитаниците му са извоювали над 20 медала от първенства и турнири.
На последната церемония "Мъж на годината 2012" отец Андон Шавулев от храма "Въведение Богородично" взе приза "Дух на добродетелност". Отецът получи това признание, защото учи своите възпитаници да използват не просто силата на юмруците, а и силата на духа. Именно заради тези добродетели отец Дончо получи покана от Ники Кънчев да участва в шоуто "Стани богат" по Нова ТВ. Там участва и отец Иван от Нови хан и двамата духовници играят в тандем за благотворителни цели. 
В началото на шоуто отец Дончо подарява на водещия Библия и боксови ръкавици от БК "Пирин". Двамата свещеници почти непрекъснато са аплодирани от публиката не само за своите правилни отговори, но и за мъдрите разсъждения за живота и вярата. Те са категорични, че църквата е в състояние да обедини българския народ, че спортът и вярата помагат за дисциплината и морала на хората.
Свещеникът боксьор без колебание отговори и на питането за 10 000 лева, което е: "За коя етнографска група се предполага, че са наследници на болярските родове, унищожени от Борис I?" Треньорът по бокс в расо е категоричен, че това са капанците. Така двамата свещеници печелят 10 000 лева за децата спортни таланти в неравностойно положение.
Заради сираците те не пожелаха да рискуват да отговорят и на въпроса за 15 000 лева, за да гарантират добрата сума за талантливите малки спортисти. "Нека не бъдем лакоми, спираме и даряваме тези 10 000 лева на децата", отсякоха играчите в расо, а после налучкаха и отговора на въпроса "Кое растение не е част от индианската система "Три сестри", при която 3 култури се отглеждат заедно?" - боб, тиква и царевица, а не домат. Двамата напуснаха достойно играта "Стани богат" под аплодисментите на зрителите и водещия!
Във времена на тотална бездуховност и липса на нормални условия за живот на хората, още по-малко на децата в неравностойно положение, ще е голяма крачка напред държавата и отговорните институции да съумеят да помагат на двамата свещеници, духовни водачи, в техните благородни начинания.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ