18 Ноември 2024понеделник07:46 ч.

"МЕКАНЕТО"

/ брой: 137

автор:Тодор Коруев

visibility 1357

За тия двайсетина години нашите политици смениха старите сетрета с маркови облекла и загладиха косъма, но в речовото си поведение са си все същите - езикова неграмотност и стилна безпомощност характеризира говореното им.
В този "животопис" се занимавам с нещо наглед дребно -  правоговорна книжовна норма, която се нарушава под път и над път. Поголовно слушаме т.нар. "мекане", т.е. произнасяне на формите за 1 л. мн.ч., сегашно време на глаголите от - и ІІ спрежение с окончание "ме": пишеме, четеме, пиеме (компютърът  ми вече ги е подчертал като грешни!).  А книжовно приетите норми са пишем, четем, пием.  Само в трето спрежение формата в 1 л. мн.ч., сегашно време е с окончание "ме", напр. гледам - гледаме, хвърлям - хвърляме.
Спомняте си, когато Жорж Ганчев се вихреше: "Желаеме да работиме със земеделците! Ние се стремиме". Проф. Стефан Брезински бе записал изявления на ексдепутата Иван Сунгарски, изобилстващи с тая неграмотност: "Не можеме да говориме", "Не можеме да уважаваме", "Да спориме и да се бориме", "Да се стремиме"...
Бойко Борисов толкова години не разбра, че има разлика в изговорните глаголни форми - при него всичко завършва на - ме, верен на говора в Шоплука - "одим" - "одиме". И ни залива с "можеме", "излъчиме", "кажеме", "честитиме", "правиме", "съобразиме"...  Стоях два-три дни пред телевизора и позаписах имена на публичните личности, привързани към "мекането". Ето го и него: Десислава Терзиева (уточниме, работиме, съкратиме, приключиме, възстановиме), Магърдич Халваджиян (обърнеме, дадеме, мъчиме), Андрей Ковачев (знаеме, говориме), Слави Бинев (държиме, говориме, знаеме, обещаеме) , Петко Георгиев  (кажеме, отидеме), Боряна Димитрова (проследиме, говориме, узнаеме, дръпнеме, получиме), Бойко Станкушев (можеме, говориме), Татяна Буруджиева (пребориме, постигнеме, знаеме), Румяна Бъчварова (разбереме, излеземе, решиме), Мартин Заимов (намериме, знаеме), Момчил Неков (правиме, видиме), Десислав Чуколов (тръгнеме, работиме, запознаеме), Боян Бенев (готвиме, правиме,поговориме), проф. Христо Мермерски (седнеме, знаеме, хвалиме, погледнеме), Юли Москов (говориме, правиме, можеме), Илиана Раева (бъдеме,кажеме, видиме), Таско Ерменков (отидеме, правиме, пуснеме,), Прошко Прошков (забогатееме, вземеме), Димитър Главчев (знаеме, направиме), Ангел Джамбазки (станеме, постигнеме), Георги Анастасов (отложиме, знаеме, можеме), доц. Веселин Методиев (говориме, знаеме), доц. Валери Колев (обясниме, прочетеме), проф. Пламен Цветков (бъдеме, знаеме)... Вижда се, че езиковата небрежност населява говора на министри, народни представители, бивши и настоящи евродепутати, социолози, журналисти, учени - все люде образовани, с дипломи и титли, големи като порти, но недоучени в родния език. Причината за това може да бъде - непреодолян диалектен недостатък, пропуски в обучението, влияние от околните (Те така говорят!), високомерие или просто нехайство. Но е отклонение от правилната устна реч, което дразни. Но щом елитът я кара през просото, нарушава правилата и говори както му дойде на езика, какво остава за бедния народец.
Не бих изписвал имена на "позорен стълб", не бих ви занимавал с "мекането", щях да отмина афишираната неграмотност на едра тропоска, но напоследък това заболяване се превръща в пандемия. От изследване на езиковеди от Софийския университет става ясно, че половината от анкетираните смятат, че изговорът с "ме" си е напълно правилен, не виждат нарушение, има и такива, които го определят дори като по-благозвучен. И забелязах, че някои учени са вдигнали байрака и са готови да предложат "мекането" да стане дублетна форма. Често се получава така, че с дублетни форми се узаконяват езиковата небрежност и неграмотността, да не кажа, че се подкрепя мързелът в усвояването на родния език. Така беше с "дебати", дума, която имаше само множествено число (pluralia tantum), но Жан Виденов я превърна в "дебат", други я поеха и конят отиде в реката - в последния речник има вече дублет "дебат". Как ли ще бъде с "ресурс" и "финанс"? (Виж "Обуй нов гащ, иди на дебат" от Богдан Иванов - ДУМА от 24 май 2014 г.). Разказваха, че в Живково време нагаждач учен предложил да се приеме от татовия речник формата "социализЪма".  Та и сега що да не увековечат "мекането?!
 Писателят Румен Стоянов вижда изхода от  безпросветността с изпитче по български език за цялата изпълнителна, законодателна и съдебна власт. Мале, каква сеч ще настане! А Великотърновският университет обяви задължително обучение по български език за всички студенти. Може би това е пътят, защото не е пълноценно образован човек, който не владее книжовната реч.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ