18 Ноември 2024понеделник01:35 ч.

Денонощните аптеки продължават работа

От 5 до 80% от рафтовете са заети от козметика

/ брой: 172

автор:Аида Ованес

visibility 2581

Денонощни и аптеки без естествена светлина няма да бъдат закривани, успокои Мирослав Ненчев, председател на Управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз. Тревогата сред аптекарите дойде заради предстоящи промени в наредба 28 на МЗ, според която, ако в аптеките няма естествена светлина, то изкуственото осветление трябва да е не по-малко от 500 лукса. По думите на Ненчев изискванията в европейските страни е за 500 лукса общо за естествена светлина и изкуствено осветление. Ненчев смята, че всяка аптека може да си позволи замерване на светлината и ако е недостатъчна, да смени осветителните тела, което струвало около 1000 лв.
Привеждането на аптеките в съответствие с изискванията нямало да оскъпи предлаганите лекарствени продукти, увери Ненчев. Вероятно докъм края на 2011 г. ще е гратисният период аптеките да се преустроят така, че помещенията да отговарят на изискванията. Сред тях е и това лекарствата, отпускани по рецепта, да не са изложени по рафтове, а да са в шкафове и чекмеджета. От 5 до 80% в аптеките заема козметиката, коментира още Ненчев.
Пред аптеките трябва да има рампи и парапети за хора с увреждания и за майки с колички. Проблемът бил, че за това трябва да се даде разрешение от кметствата.
Миналата седмица Асоциацията на собствениците на аптеки заяви, че ако промените в наредбата влязат в сила, поне 300 аптеки в страната ще бъдат затворени и ще престанат да съществуват денонощните заради липсата на естествена светлина.
Варна може да остане без четирите си денонощни аптеки заради общинска наредба, съобщи по-рано вчера Рада Пехливанова, председател на Районната фармацевтична колегия. По думите й наредбата предвижда денонощните аптеки да плащат такса за удълженото работно време. Впоследствие Пехливанова уточни, че денонощните аптеки в морската столица са 3 и "те работят напълно нормално", а въпросната общинска наредба била отменена.
Според изчисленията на БФС между 2 и 4 хил. души, които работят в аптеки, не са фармацевти. Магистър-фармацевтите и помощник-фармацевтите в страната са около 7 хил. и са напълно достатъчни, смята Ненчев. По думите му наетите неквалифицирани консултанти получават 50% от заплатата на специалистите. От БФС припомниха, че от 1879 г., когато са въведени първите правила за работа в аптеки, до момента законодателството не е допускало неспециалисти да работят в тези заведения.

Козметика да се продава и от нефармацевти

Хора без фармацевтично образование да могат да работят в аптека, ако в нея има отделна каса за козметика. Това предложили от Асоциацията на собствениците на аптеки по време на среща със здравния министър проф. Анна-Мария Борисова. Уверението им е, че тези специализирани консултанти няма да имат достъп до аптечната част. Борисова не е взела страна по този проблем. Тя е призовала асоциацията и БФС да намерят компромис по казуса и да предложат на министерството единно становище.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ