Сергей Станишев:
ГЕРБ правят България губеща от членството в ЕС
Всички партии недоволни от евродоклада на Борисов
/ брой: 61
Правителството на ГЕРБ не се държи като пълноправен парнтьор в ЕС и България не може да се възползва от уникалния си шанс като член на съюза. С тези думи лидерът на БСП Сергей Станишев започна изказването си по повод доклад на премиера за приоритетите на страната при белгийското и унгарското председателство на ЕС. Борисов изчете отчета си от парламентарната трибуна, а всички партии, освен ГЕРБ, се оказаха недоволни от него.
Няма ясни национални приоритети, които кабинетът да следва и да защитава пред ЕС, категоричен бе Станишев. Той предупреди, че вместо да догонваме средноевропейското ниво на развитие, само подкрепяме приоритетите на големите. Соцлидерът остро възрази и срещу това, че в доклада на Борисов няма и думичка за предложението на Франция и Германия за т.нар. Пакт за конкурентоспособност. Позицията на левицата е, че този документ поставя България в зависимост от държавите в еврозоната и се разминава със социалния характер на ЕС. Малките ще бъдат принудени да приемат и изпълняват решенията, взети от Клуба на богатите, предупредиха от БСП. Социалистите за пореден път поискаха кабинетът категорично да заеме позиция и да отстоява правата на българските граждани пред ЕС.
Станишев описа доклада на Борисов като формализъм, при който надделява бюрократичният подход. В документа се отразява реакцията на България за другите приоритети на ЕС, но не е ясно какво искаме ние, подчерта соцлидерът. Той попита защо в доклада липсва оценка на един от основните приоритети на това правителство - членството в Шенген. Не чухме готово ли е правителството, освен с техническата дейност, с политическа програма, изтъкна Станишев. Той предупреди, че за първи път от десет години е реална опасността основен прироритет на държавата да бъде отложен.
В доклада не са очертани и позициите на правителството за финансирането на регионите и енергетиката. Левицата поиска ясни условия, които кабинетът да отстоява пред европейските партньори - и за финансирането по кохезионни фондове, и за бъдещето на ядрената енергетика в България.
Недоволни бяха още сините, "Атака" и ДПС. Асен Агов поиска ново административно делене в държавата, което да отговаря на условията за финансиране от еврофондовете.
Павел Шопов от "Атака" пък не намери в отчета темата за членството на Турция в ЕС. Това по думите му бил "екзистенциален" въпрос за неговата партия. Трябва категорично да се обявим срещу евентуално приемане на Турция, размаха пръст Шопов. Борисов отговори с крива усмивка от мястото си.
Докато течаха дебатите, премиерът явно демонстрира скука. През повечето време той разглеждаше тавана или се разсейваше с iPad в ръцете.
След като всички групи коментираха доклада, Борисов хвърли няколко бързи обещания. България няма да спре да строи магистрали и няма да се отказва от ядрената енергетика. На критиките на Синята коалиция, БСП и ДПС той отговори, че благодарение на техните правителства "сме на този хал". Заради лошото наследство на Тройната коалиция пък, сега ЕК ни наблюдавала по правосъдие и вътрешен ред и затова сме се бавели и по Шенген. "ГЕРБ е единствената партия, която няма, ама никаква вина за състоянието на съдебната система, всичко е заварено", тропна с юмрук премиерът. Той прикани всички групи да подкрепят промените в НК и закона за съдебната власт, за да "може мониторингът да отпадне".