05 Декември 2025петък12:07 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Корица на книгата

Книгата

Нестихващият огън на Константин Величков

/ брой: 23

автор:Дума

visibility 14009

Стоянка МИТЕВА-БАЛЕВА


Интересът към големия българин и творец Константин Величков отдавна се е превърнал в кауза за Продрум Димов и след множество публикации в периодичния печат за неговия живот и творчество, разглеждани в различни аспекти и по различно време, се появява книгата "Нестихващ огън". Първото издание е от 2017 г., сега пред нас е нейното второ издание. Защо е необходимо отново да насочим вниманието на културната общественост към житейския и творчески път на Константин Величков? Отговор на този въпрос авторът ни дава в предисловието. Той смята, че наш дълг е да се връщаме към националните духовни ценности, които, за съжаление, и в наше време нерядко се пренебрегват и забравят. Такава е и участта на Константин Величков, когото Продрум Димов определя и като забележителен син на Пазарджишкия край.

Константин Величков е изследван и характеризиран повече като възрожденец, държавник и духовен деец. Винаги за него се изтъква, че счита за неотменим човешкия, граждански и духовен дълг. Но в книгата на Продрум Димов не са поставени специални акценти или анализи на художествени произведения на Константин Величков. Авторът не си е поставил такава цел, но ясно се вижда, че всички изяви на Величков като поет, писател, драматург, публицист и издател следват житейския му път. Той ни е оставил немалко политически и литературно-критически статии, рецензии, разкази, повести, драми и др. Специално внимание заслужават завещаните от Константин Величков над двадесет живописни платна.

От допълненията към настоящото второ издание на "Нестихващ огън" (изд. "Българска книжница") става ясно, че кръгът на културно-изследователските и литературно-критичните търсения и публикации се разширява и това още по-убедително откроява значителната роля на Константин Величков в културния живот не само на Пазарджик, а и за цялостния духовен порив на младата следосвобожденска България. Специално внимание е отделено на доц. Ангел Тонов от Великотърновския университет, който, според автора, се нарежда сред най-изтъкнатите величковеди. Като приятна изненада Продрум Димов определя изследването на А. Тонов "Константин Величков. Непубликувани статии и речи", а също и студията "Захарий Стоянов - Константин Величков". Така читателите научават за деликатните взаимоотношения и конфронтацията между двете големи личности в нашия духовен живот. 

Протестите се политизират целенасочено и субективно

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 229

Голямата битка на БСП е борбата с неравенствата

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

75 са жертвите на трафик през през 2025 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

СГС присъди 50 000 лв. обезщетение на бившия шеф на ДАР

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

60% от свинското на пазара е българско

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

Валутните резерви на БНБ са намалели с 3,1%

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

За новите реактори в "Козлодуй" трябват още терени

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

Путин: Ще вземем Донбас и Новорусия

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

65 000 семейства в Кипър ще получат коледни добавки

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

Си и Макрон обсъждат допълващи се ползи

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 229

Какво след протестите

автор:Донка Михайлова

visibility 0

/ брой: 229

Вън простаците от НС!

автор:Нешка Робева

visibility 0

/ брой: 229

За БГеврозоната

visibility 0

/ брой: 229

Поколенията и лъжите

автор:Александър Симов

visibility 0

/ брой: 229

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ