02 Декември 2025вторник19:59 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Министър Гуцанов: Изпълняваме ангажимента да вдигнем обезщетението за втората година от майчинството

автор:Дума

visibility 15306

С предложения проект на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2026 година правителството изпълнява ангажимента за вдигане на обезщетението за отглеждане да дете до две години. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на дебатите в Народното събрание.

„През месец март, при разглеждането на второ четене на бюджета за 2025, беше поставен въпросът за повишаване на обезщетението втората година от майчинството да се увеличи. Тогава поех ангажимент. Днес правителството изпълнява този ангажимент. Майчинството за втората година се повишава за първи път след три години замразяване“, каза министърът. В проекта на бюджета на Държавното обществено осигуряване, който народните представители днес приеха на първо четене, е записано повишаване на обезщетението за отглеждане на дете през втората година от 780 лева на 900 лева, както и повишаване на процента от тези средства, който майките получават, ако се върнат на работа по-рано – от 50 на 75 на сто.

„Това може да е малка стъпка, но е част от нашата битка с демографската катастрофа“, допълни министърът. Той припомни, че неколкократно е поставял пред парламента въпроса за демографската криза и мерките за справяне с нея и настоя за качествен дебат по тази тема.

Социалният министър акцентира и на предвидимостта в покачването на доходите, която правителството успя да осигури чрез заложеното увеличение на всички пенсии за втора поредна година по швейцарското правило. Така те ще се увеличат с между 7 и 8 процента. В проекта на бюджета на Държавното обществено осигуряване е заложено и нарастването на минималната работна заплата спрямо записаното в закона.

„Доста години минималната работна заплата беше замразявана - сега се спазва законът и се повишава на 1213 лева. Това касае много хора. Над половин милион души ще покачат своите доходи“, заяви Гуцанов.

Той очерта и основните приоритети, по които ще работи Министерството на труда и социалната политика през следващата година за осигуряване на повече средства за мерки срещу демографската криза. „Това ще бъде голямата ни цел – реформа в ТЕЛК и системата за лична помощ.  Моето усещане е, че не може от 6 400 000 българи 800 000 да имат ТЕЛК. И това не е станало сега. Други правителства са знаели, но не са направили нищо. Както са знаели за домовете на ужасите. Но не се решиха да влязат в тях“, допълни той.

Шаранът стига до 14 лева за килограм

автор:Дума

visibility 970

/ брой: 226

Отменят забраната за износ на дизелово гориво

автор:Дума

visibility 1203

/ брой: 226

"Магазин за хората" тръгва в 70 обекта в Пловдивско с над 45 стоки

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 226

Опашка пред БНБ за стартовите комплекти с български евромонети

автор:Дума

visibility 855

/ брой: 226

Гърция блокирана от гневни фермери

автор:Дума

visibility 1024

/ брой: 226

Антифашисти проведоха шествия в Хърватия

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 226

Има "още работа" след преговорите САЩ-Украйна

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 226

Накратко

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 226

Подмяна и лъжи

автор:Александър Симов

visibility 953

/ брой: 226

Безработни

автор:Барбара Пейчинова

visibility 953

/ брой: 226

Дарения за милионер, с усещане, че така се бори мафията

visibility 1009

/ брой: 226

Малко шум за вътреболничните инфекции

visibility 860

/ брой: 226

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ