29 Октомври 2025сряда11:32 ч.

Празни обороти

/ брой: 65

автор:Евгени Гаврилов

visibility 17663

Уж първокласният път Русе - София отдавна се е превърнал в декор от филм на ужасите, доказващ нагледно каква касапница са пътищата у нас. При последния негов епизод, в участъка между селата Телиш и Радомирци, се отиде лъчезарната Сияна. Това пак стана повод знайни и незнайни специалисти да се упражняват за пореден път по темата за това какви са причините за трагедиите по пътищата.
И в резултат - жертвите в катастрофи се увеличават успоредно със заканите, предложенията, програмите и идеите за подобряване на пътната безопасност. Години наред политици, магистрати, полицаи не спират да дават "компетентни" мнения по темата, да предлагат и приемат какви ли не закони под лозунга за справяне с пътното хулиганство. Дори се стигна до абсурда, при пределно ясен отговор, АПИ да брои 200 хил. лв. за проучване дали хората са доволни от състоянието на пътищата у нас. И въпреки това баталните сцени по пътищата не секват. Ако пътува човек из страната, не може да не забележи, че надгробните паметници до пътищата вече догонват по брой пътните знаци.
А някой едва ли вече си спомня, че съществува и специална Държавна агенция по пътна безопасност, която бе създадена след катастрофата край Своге, отнела живота на 20 души. Намеренията бяха тя да контролира контролиращите - т.е. ведомствата, които имат отношение към пътната безопасност и също са с контролни функции, и да координира действията им. До момента нейната дейност е свързана основно с писането на доклади, с които никой не се съобразява. За пътната безопасност отговарят 5 министерства, с други централни институции бройката им става 11. Със споменатата агенция институциите станаха 12. Това се оказа поредната безполезна бюрократична структура, която само ще харчи бюджетни пари, без това  да има някакъв ефект и имитира псевдоконтрол.  
Единствената безумна идея, която роди преди време шефката на агенцията, е да праща 60-годишните шофьори на психотест. Към всичко това трябва да прибавим и провала на бонус-малус системата, която също има отношение към пътната безопасност. Така и не се прие като правило и идеята, че щом човек седне зад волана пиян и дрогиран и причини смърт, това трябва задължително да се приема за умишлено убийство и наказанията да са жестоки. И докато властта върти на празни обороти и политиците се карат за парите за пътните ремонти, хората гинат по пътищата заради тяхното състояние и калпавото законодателство.

Ротацията влиза в договора за управление

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 202

Министърът на културата заплашва районен кмет

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

ВСС с изтекъл мандат иска 1 милиард евро бюджет

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

Синдикат предлага въвеждане на местен данък "Богатство"

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

С 14% са се увеличили българите, които спестяват

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

БНБ с мерки срещу кредитните измамници

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

Хърватия забранява телефони и в междучасията

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 202

Унгария блокира новите санкции на ЕС

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

Жените в Германия не се чувстват защитени

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

Каракас и Москва станаха стратегически партньори

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 202

Кражбите като норма

автор:Барбара Пейчинова

visibility 13

/ брой: 202

Два месеца до еврото

автор:Николай Милчев

visibility 11

/ брой: 202

Как да избегнем неизгодни покупки

visibility 14

/ брой: 202

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ