10 Декември 2025сряда06:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Вигенин: Необходими са ясни действия и конкретни отговори по случая с ареста на варненския кмет

Уважаваме нашите европейски партньори, но не бива да се намесват във вътрешната ни политика

автор:Дума

visibility 22873

„Колкото по-категорични и ясни са доказателствата и действията на институциите, колкото по-бързо получим конкретни отговори, толкова по-бързо обществото ще затвори страницата с протестите и недоволството от ареста на варненския кмет. Необходимо е да се ограничи и политическият натиск, който в момента се оказва върху прокуратурата и върху съда.“ Това заяви евродепутатът и член на ИБ на БСП Кристиан Вигенин в предаването „Тази събота“ на БТВ.  Според него е важно правата на всеки гражданин да бъдат спазвани – независимо от длъжността му или партийната му принадлежност. Вигенин е на мнение, че не трябва да се допуска политизиране на случая или съмнения в обективността на действията на институциите.
„Не бива да смятаме, че някой отвън ще ни каже какво да правим. Ние уважаваме нашите европейски партньори и тяхната ангажираност, но все пак не би следвало да се намесват във вътрешната ни политика, особено когато става въпрос за нашето правораздаване. Нямат място посланици на протестите, но ние също трябва да осмислим това, което ни казват с присъствието си там. Трябва да си даваме сметка, че този въпрос не е само наш вътрешен, а се наблюдава и отвън“, коментира още той. 
Евродепутатът определи годишния доклад на Европейската комисия за върховенството на правото за 2025г. като обективен, не унищожителен, както го нарекоха някои коментатори: „Този доклад не е резултат от действията на това правителство, а резултат от нестабилните политически процеси и нескопосаните промени в Конституцията, които предложиха от „Продължаваме промяната“. Те не гарантираха върховенство на закона и независима съдебна власт, постигнаха точно обратно, тъй като объркаха взаимовръзките, особено в рамките на съдебната власт.“ Вигенин отбеляза и чувствително по-високия процент на обществените поръчки у нас с явил се един кандидат, в сравнение със средното ниво за Европейския съюз, което също е белег за предполагаема корупция и непрозрачност. 
Евродепутатът не вижда необходимост и смисъл от следващи предсрочни избори: „Те няма да дадат по-различна картина и разпределение на силите. Имаме да решаваме много въпроси на този етап, необходимо е да стабилизираме държавата. Не е полезно да се разсъждава за парламентарни избори преди средата на следващата година, но да не забравяме, че предстоят и президентски избори. Има смисъл от правителство, докато то има парламентарна подкрепа.“
„Ако гледаме резултатите от управлението, в ресорите на министрите от БСП има сериозен напредък, спасиха стотици млн. лв. по ПВУ, доста системи се подредиха. Накрая обаче избирателите ще претеглят и постигнатото, и направените компромиси. Към днешна дата изглежда, че стоим стабилно, но трябва внимателно да мислим за компромисите, които правим“, коментира още Кристиан Вигенин.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

Всеки пети литър дизел е без платени налози

автор:Дума

visibility 1283

/ брой: 231

Зърнопроизводителите искат рентите да паднат с 20-30%

автор:Дума

visibility 1362

/ брой: 231

Над 682 хил. годишни винетки изтичат в началото на 2026 г.

автор:Дума

visibility 1103

/ брой: 231

Поредният производител на автомобилни кабели напуска България

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 231

Още няма сделка за Източна Украйна

автор:Дума

visibility 1521

/ брой: 231

България с отстъпки за мигрантите

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 231

Чехия легализира "магическите гъби"

автор:Дума

visibility 1330

/ брой: 231

1700 болни на ден на Острова

автор:Дума

visibility 1572

/ брой: 231

Паметта и протестът

автор:Александър Симов

visibility 1541

/ брой: 231

История и памет

автор:Таня Глухчева

visibility 1468

/ брой: 231

Изпуснеш ли питомното, гониш дивото

visibility 1749

/ брой: 231

Опитът да се пренапише историята е достоен за съжаление

visibility 1691

/ брой: 231

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ