Красимир Вълчев:
Училището не генерира насилие
/ брой: 203
"Основната функция на учителите и на училището е да възпитават. Те не могат да бъдат охранители". Това заяви от дупнишкото село Крайници министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той подчерта, че не съществува образователна система, която да няма възпитателна функция. Вълчев изрази оптимизъм, че тази функция ще се засили с промените в учебните програми и въвеждането на допълнителния час по добродетели и религия.
Учителите са в конкуренция с мощни фактори от външната среда - информационните среди и екраните, откъдето децата възприемат света и прекарват много време, смята Вълчев. Според него там се наблюдава възпитание в консуматорска култура и немалко насилие. Министърът призна, че има доста случаи на насилие в училищата, но смята, че училището не генерира насилие, но е място, където то се проявява.
Част от учебните заведения в малките населени места работят много добре, каза образователният министър. Според него някои от тях дори имат по-добри условия в много отношения - работи се с по-малко деца, учителите имат възможност да работят индивидуално с тях. Ние сме една от страните, които според данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие нямаме големи различия между градски и селски училища, добави Вълчев. По думите му България е сред страните с висока обезпеченост - всички училища имат Wi-Fi, има STEM центрове и няма различия между селските и градските училища.
