25 Ноември 2025вторник04:10 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Няколко думи

"Бузлуджа" ще заблести

/ брой: 222

автор:Атанас Зафиров

visibility 7310

С тревога наблюдавам провала на една добра инициатива - референдума за статута на Чинията на Бузлуджа. Ясно е, че законът за допитванията отдавна трябваше да бъде поправен, защото прагът за валидност на допитването е умишлено завишен. Ненапразно местната организация на БСП в Казанлък настояваше референдумът да се проведе заедно с парламентарните избори. Това би осигурило не просто валидност, а и ангажимент на много повече хора. Кметицата Галина Стоянова заради някакви свои конюнктурни и партийни интереси провали тази добра идея. И сега резултатът се вижда - общината има одобрен европроект за 7 милиона лева за възстановяването на паметника, но тези пари няма как да бъдат усвоени, защото "Бузлуджа" остана държавна собственост.
Паметникът на Бузлуджа е велик проект. В мъгливите години на прехода безкрайното безхаберие на различни правителства го остави напълно да западне. А той е архитектурна и културна ценност. Не напразно и до днес много чужденци в България ходят точно там - на Историческия връх, за да видят Чинията, за да й се възхитят, за да я снимат от всички ъгли. Те са безпристрастният съдия на този казус. В него те не виждат политиката, а се възхищават на мащаба на човешкото въображение, на строителите на този монумент, извършили подвиг с този строеж, който и до днес е строежът с най-голяма надморска височина на Балканите.
През всички тези години ние от БСП неведнъж сме алармирали за състоянието на паметника. Постоянно сме поставяли въпроса за неговия статут, за неговото поддържане, никога не сме се примирявали с бездушието на поредната власт. А той минаваше от ръцете на една държавна администрация в друга и в неговата съдба се изкопира съдбата на цялата държава в последните 35 години.
Заради всичко това ние от БСП ще настояваме държавата да се ангажира с този паметник. Видя се, че хората, които отидоха до урните с размазващите близо 94 процента, поискаха общината да поеме грижата за "чинията" и да я възстанови. Това е гласът на активните граждани, истинското гражданско общество на Казанлък, което не е безразлично към историята, което има отношение към културата и което не иска да остави една ценност да бъде разрушена. Това е гласът, на който трябва да стъпим. Това са хората, които движат страната напред. Техният глас е силен и ние го чухме. Няма да оставим поредната политическа конюнктура да погребе тази прекрасна идея. Ще продължим да работим за това Паметникът на Бузлуджа да има бъдеще и да стане прекрасно място за посещение. Не само за чужденци, а за всички нас, които милеем за историята и бдим тя да не бъде пренаписвана.
Ако нищо не бъде направено по отношение на този монумент, ако държавата в лицето на централната и местната власт продължават да демонстрират такова безсилие, то призовавам Паметникът да бъде даден на БСП.
Ние знаем как да го възстановим. Ще направим и невъзможното той да заблести отново. Нашите предци го построиха. Ние ще се грижим за него.

Оранжерийните производители очакват поскъпване догодина

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 220

Кьовеши разследва измами със земеделски субсидии у нас

автор:Дума

visibility 747

/ брой: 220

75% от свинското в Румъния за Коледа ще е родно производство

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 220

С 210 хиляди по-малко са хората с режим на водата

автор:Дума

visibility 769

/ брой: 220

Силен снеговалеж в Босна и Херцеговина

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 220

Авиокомпании отменят полети до Венецуела

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 220

Арестуваха Болсонаро, планирал да се укрие

автор:Дума

visibility 710

/ брой: 220

Накратко

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 220

Време е за промяна

автор:Атанас Зафиров

visibility 711

/ брой: 220

САЩ поставиха ЕС на кръстопът

автор:Юри Михалков

visibility 768

/ брой: 220

Третата възраст може да се изживее с достойнство и младежки жар

автор:Дума

visibility 754

/ брой: 220

Къща музей под разпад

visibility 745

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ