28 Октомври 2025вторник01:55 ч.

НСТС обсъди проект за промени в Кодекса на труда за насърчаване на колективното трудово договаряне

автор:Дума

visibility 426

Националният съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) обсъди законопроект за промени в Кодекса на труда, чиято цел е да насърчи колективното трудово договаряне между синдикатите и работодателите на браншово равнище. По този начин държавата ще създаде условия да се увеличи броят на работещите, за които работодателите осигуряват по-добри условия на труд от минималните законови изисквания и по-високи доходи.

Подготовката на законопроекта е с цел избягване на наказателна процедура за страната ни вследствие неизпълнение на европейска директива. „Проектът за промени в Кодекса на труда трябва да се приеме от Народното събрание до края на 2025 г. В противен случай сме под угрозата от наказателна процедура от Европейската комисия. Няма как да си позволим това. Като министерство сме длъжни да спазим закона“, каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов по време на заседанието на НСТС.

Той призова социалните партньори, участващи в заседанието на тристранката, да подходят „държавнически, а не емоционално“. „За 9 месеца от началото на мандата не сме позволили по никакъв начин да не спазим закона или да има уязвима група, която да не бъде обгрижена от държавата и министерството. Така ще направим и при обсъждането и приемането на бюджета за 2026 г.“, категорично заяви Гуцанов.

Основната цел на промените в Кодекса на труда е да се усъвършенства правната уредба в областта на колективното договаряне. С измененията се предвижда Министерският съвет да приема план за насърчаване на колективното договаряне, който да включва конкретни мерки в тази област. Съгласно законопроекта Главната инспекцията по труда ще публикува на интернет страницата си колективните трудови договори по отрасли и браншове и ще упражнява контрол по спазването им. Това ще позволи както на работодателите, така и на работниците и служителите да се запознаят с предимствата, които има този механизъм за подобряване на условията на труд и възможността за гъвкавост при уреждане на трудовите отношения.

Спорната "такса водомер" ще отпадне

автор:Дума

visibility 893

/ брой: 200

Автомобилният транспорт формира 17% от БВП

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 200

Магистрала "Хемус" става приоритет за властта

автор:Дума

visibility 910

/ брой: 200

Съдът на ЕС отмени формулата за сметките за парно

автор:Дума

visibility 934

/ брой: 200

Ирландия прави завой наляво с жена президент

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 200

Кюрдската съпротива се изтегля от Турция

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 200

Учениците в Кипър имат нужда от психолог

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 200

Накратко

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 200

За ментето и оригинала

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 200

Добре дошли в миналото

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 200

Когато системата защитава убийците, става съучастник

visibility 898

/ брой: 200

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ