1913 г. – БАЛКАНСКА ВОЙНА: ОБСАДА НА ОДРИН - ВТОРА БЪЛГАРСКА АРМИЯ ПРЕВЗЕМА ОДРИН.

Обсадата на Одрин от български и сръбски войски от октомври 1912 до 26 март 1913 г. завършва с превземането на турската крепост от Втора българска армия, решителна победа, довела до края на Балканската война. Съюзниците са под общото командване на ген. Никола Иванов, а решителният пробив на източния сектор от крепостта е извършен под командването на ген. Георги Вазов, брат на Иван Вазов и генерал Владимир Вазов. Обсадата е известна с някои от първите случаи в света на действие на бойна авиация.
1911 г. – РОДЕН Е ПОПУЛЯРНИЯТ АМЕРИКАНСКИ ДРАМАТУРГ ТЕНЕСИ УИЛЯМС (УМИРА 1983 г.).

Той е американски писател, драматург. Писал е разкази, романи, поезия, есета, сценарии и мемоари. Професионалната му кариера започва към средата на 30-те години на ХХ век и продължава до смъртта му. Много от пиесите му се приемат за класика на американската сцена.
Награждаван е от New York Drama Critics` Circle. Носител е на наградата „Тони“ за най-добра пиеса - за The Rose Tattoo и на наградата „Пулицър“ за драма за „Трамвай Желание“ и „Котка върху горещ ламаринен покрив“. През 1980 г. е награден с Президентския медал на свободата от президента Джими Картър и с това е признат като един от най-успешните сценаристи на англоезичния театър.
1939 г. – РОДЕН Е ИЗВЕСТНИЯТ БЪЛГАРСКИ ИСТОРИК АКАДЕМИК АНДРЕЙ ПАНТЕВ.

През 1954 г. завършва гимназия във Видин, след което следва история в Софийския държавен университет, където се дипломира през 1961 г.
Пантев работи в Историческия музей във Видин през периода 1962 - 1965 г., след което записва редовна аспирантура в Софийския университет. През 1967 г. защитава първата си дисертация (доктор), а през 1984 г. става доктор на науките. Специализира в Англия през 1969 г. и в САЩ през 1979 г. През 1975 г. е избран за доцент, а през 1985 г. – за професор в Историческия факултет на Софийския университет. Андрей Пантев е депутат в XXXIX, XL народно събрание и XLI народно събрание от гражданската квота на Коалиция за България.
На 14 юли 2009 г. той ръководи първото заседание на XLI народно събрание, за избиране на председател на парламента.
1959 г. - УМИРА ИЗВЕСТНИЯТ ПИСАТЕЛ НА КРИМИНАЛНИ РОМАНИ РЕЙМЪНД ЧАНДЛЪР (РОДЕН Е 1888 г.).

Чандлър оказва огромно стилистично влияние върху американската популярна литература. Той е считан за основател на „твърдата школа“ в детективската художествена литература, заедно с Дашиъл Хамет, Джеймс М. Кейн и други, писали за Черната маска. Героят от романите му, Филип Марлоу, също като Хаметовия герой Сам Спейд, е считан за синоним на „частен детектив“. В киното и двамата са играни от Хъмфри Богарт, когото много хора определят като перфектния Марлоу.
Поне три от романите на Чандлър са считани за шедьоври: "Сбогом, моя красавице", 1940, "По-малката сестра", 1949 и "Дългото сбогуване", 1953. В последните години репутацията на Чандлър значително нараства. Той е признат от много писатели, като Стивън Кинг например, за един от майсторите на творческото писане.