10 Ноември 2024неделя16:13 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Социалните мрежи водят до депресия

Намаляването на използването на фейсбук, инстаграм и снапчат до максимум 30 минути дневно може да доведе до значителни подобрения в личното благополучие, смятат изследователи

/ брой: 227

автор:Дума

visibility 2611

Експериментално изследване от Университета на Пенсилвания демонстрира за първи път причинно-следствената връзка между употребата на социалните медии и чувствата на депресия и самота. Проучването доказва, че намаляването на използването на фейсбук, инстаграм и снапчат може да доведе до значителни подобрения в личното благополучие.

Изследването проследява нагласите на 143 участници, наблюдавани в продължение на четири седмици. През първите дни анкетираните били насърчени да използват социалните медии както обикновено. В следващите три седмици субектите били разделени на две групи: контролна, в която участниците продължили да употребяват трите платформи по старому, и експериментална, насочена към ограничаване на използването им до не повече от 10 мин. дневно.

Всички качвали скрийншотове вечер, за да може да се проследи истинската употреба на приложенията. В края на седмицата участниците попълвали и тестове за усещанията си за благополучие. Макар че резултатите ясно показват общите подобрения в самооценките при намалилите употребата на социалните медии, проучването има няколко ограничения, които трябва да се имат предвид. Едното е, че са обособени само три платформи - тоест хората все пак са можели да отделят повече време за престой в туитър, месинджър и други видове социални медии. Второто е, че проучването разчита на самосъзнанието на всички субекти, предвид обещанието им да не използват "забранените" мрежи на други устройства като например персоналните си компютри.

Най-интересният извод е, че участниците в експерименталната група съобщават за намалено усещане за самота след ограничаването на употребата на социални медии в сравнение с контролната. Общото заключение от изследването предполага, че намаляване на използването на социалните мрежи до максимум 30 мин. на ден може да бъде от полза.

Проучването обаче не е определило със сигурност оптималното време за влизането в трите платформи. Изследователите отбелязват, че "не би било неразумно да се приеме, че нулевата употреба може да доведе до отрицателни ефекти върху благосъстоянието на хората, особено у младите".

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2619

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2526

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1493

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2338

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2481

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2569

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2662

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2816

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2260

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2291

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2342

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1985

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ