08 Ноември 2024петък13:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. Времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Измъкване от тунела

/ брой: 6

автор:Велиана Христова

visibility 6178

Велиана ХРИСТОВА


От години у нас се приказва, че висшето образование не е обвързано с нуждите на бизнеса. В рейтинговата система на висшите училища за 2021 г. дори пролича, че има рекорден скок на безработицата сред младите висшисти - за първи от 5 години насам нивото й е над 3% и за миналата година е близо 3,5% (при 2,8% за 2020 г.). Най-трудно си намират работа завършилите туризъм, но проблем има и в други специалности, дори когато началните заплати не са ниски. Обикновено се измъкваме с факта, че в IT сектора доходите са много високи и безработицата е ниска, но икономиката не е само компютри.   

И ето, че просветното министерство публикува регистър на 96 специалности, за обучението в които държавата ще заплаща изцяло или частично таксите за обучението на студентите, ако са сключили договор с фирма, в която ще стажуват и ще работят след завършването си. Публикуван е и списъкът на 154 фирми, одобрени от МС, с които може да се сключи договор. Работодателите са заявили, че имат нужда от 975 специалисти. Така реално се отваря път към три цели - стимул за кандидат-студентите да се насочват към не особено желани, но необходими за страната, специалности; намаляване на младите висшисти, които нито учат, нито работят, и осигуряване на адекватни кадри за бизнеса, който все се оплаква, че не намира професионалисти на пазара на труда. Списъкът на специалностите, в които де факто ще се учи безплатно, се актуализира всяка година. Той е по висши училища, форми на обучение и брой студенти спрямо нуждите на пазара на труда. 

Подобна мярка обаче би трябвало да се обвърже с пренасочване на ВУЗовете към традиционни за тях специалности, в които са най-силни. А не към атрактивни, но нетипични за тях, обучения с "куфарно" преподаване, измислени да им носят повече пари чрез студентите. Като каза А, МОН трябва да каже и Б. Освен това, да видим дали в бюджет 2022 ще се вдигне процентът от БВП за висше образование, по който от 11 години кретаме в опашката на ЕС по волята на скандалния гербаджия Симеон Дянков.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 153

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 175

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 139

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 141

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 161

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 160

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ