08 Ноември 2024петък03:46 ч.

ВРЕМЕТО:

В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°. В петък времето ще се задържи предимно слънчево. В по-голямата част от страната ще е почти тихо, в източните райони със слаб вятър от североизток. Сутрин на места в низините и котловините видимостта ще е намалена. Минималните температури ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните между 11° и 16°.

Думата на писателя

Българските поети антифашисти

/ брой: 174

автор:Боян Ангелов

visibility 2737

От незапомнени времена поезията отъждествява думите с техния най-емоционален смисъл. Тя не се нуждае от тълкувания, защото недвусмислено и без логически обструкции посочва онова, което е възвишено и ценно, а незначителното пренебрегва без излишни обяснения. Ето защо всяка власт се страхува от поетите, тъй като рабира, че храбрата им дързост надхвърля физическото време и ефимерността на материалното битие.
Българските поети разбраха заплахата от зараждащия се в Европа фашизъм и с творбите си заклеймиха неговата безчовечност. Героят от дойранските боеве Гео Милев разкри в поемата си "Септември" зловещия образ на мракобесния цанковистки режим и затова беше изгорен в пещите на полицията през кървавите априлски събития от 1925 година, а пред обществеността убийците му го обявиха за "безследно изчезнал". Други двама прекрасни поети - Сергей Румянцев и Христо Ясенов - споделиха трагичната му съдба. Гео Милев бе едва на 30 години, Румянцев - на 28, Ясенов - на 34! Тридесет и две годишният Никола Вапцаров бе разстрелян в Гарнизонното стрелбище на София, ненавършил Христовата възраст.
По време на партизанското движение намериха смъртта си, навлизайки в безсмъртието, поетите: Атанас Манчев - само двадесет и три годишен, Иван Нивянин - на 24, Цветан Спасов - на 25, Васил Воденичарски - на 28, Кирил Маджаров - на 30, Христо Кърпачев - на 32, Христо Козлев - на 34!  Младата българска революционна поезия беше влязла в неравен бой с ретроградния фашизъм. В партизанските отряди, през първата и втората фаза на Отечествената война от 1944-1945 г. десетки български поети воюваха с оръжие и слово срещу хитлерофашизма. Те участваха в освобождението на Вардарска Македония, Югославия и Унгария, дори стигнаха до подстъпите на австрийските Алпи. Оцеляха след страшните боеве, а в следващите десетилетия съградиха темелите на новата българска поезия. Какво би била тя без имената на: Валери Петров, Веселин Андреев, Младен Исаев, Ламар, Веселин Ханчев, Радой Ралин...
Силата на поезията е в обожествяването на свободата като висша ценност, а поетите, които споменахме, и много още като тях, остават неизменна част от тази несломима сила.

"ЛУКойл" продава "Нефтохим" на катарско-британски консорциум

автор:Дума

visibility 808

/ брой: 213

Продажбите на злато у нас са се увеличили с 64%

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 213

Над 320 млн. лв. дължи държавата на граждани и фирми

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 213

Общини получиха 107 млн. лв. за улично осветление

автор:Дума

visibility 784

/ брой: 213

Доналд Тръмп се завръща в Белия дом

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 213

Доналд Тръмп спечели президентските избори

автор:Дума

visibility 838

/ брой: 213

Поздравленията заваляха, Путин се въздържа

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 213

Републиканците завладяха Сената

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 213

Президент на мира?

автор:Юри Михалков

visibility 789

/ брой: 213

Академик по избори

автор:Александър Симов

visibility 795

/ брой: 213

Хем боли, хем сърби

автор:Мая Йовановска

visibility 729

/ брой: 213

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 714

/ брой: 213

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ