09 Ноември 2024събота12:45 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Акценти

Сгреши ли светът за е-цигарите?

Скокът на употребяващите ги подрастващи кара Европа да преосмисли подхода се към регулирането на вейпинга

/ брой: 10

автор:Аида Паникян

visibility 14152

Когато електронните цигари за първи път се появиха на пазара, бяха рекламирани като по-малката злина с обещанието да помогнат на хората да се отдалечат от традиционните цигари и рисковете за здравето, свързани с тютюнопушенето. Бяха скъпи. В България струваха около половин до две трети минимална заплата по онова време. Все още се смятат за по-малко вредни от цигарите, защото не съдържат стотиците вредни химикали, открити в цигарения дим.
Въпреки това, през последните години вейпингът сред подрастващите се разраства в цяла Европа, което тревожи не само здравните власти, но и регулаторните органи.
Въпреки че има широко, ако не и всеобщо съгласие, че електронните цигари могат да помогнат на възрастните пушачи да спрат обикновените цигари, правителства, лекари, експерти по обществено здравеопазване сега бият

тревога за увеличаването на младите

хора, които използват тези продукти. Дори индустрията призовава за по-строги правила.
Френско проучване показа, че над един от всеки 10 тийнейджъри в Европа е опитвал вейп.
Според данните от различни източници например в Обединеното кралство от 2013 г. насам броят на 11-17-годишните, които някога са използвали е-цигара, се е увеличил 4 пъти, а "Файненшъл таймс" съобщи, че 14% от английските тийнейджъри между 14 и 17 г. използват вейпове повече от веднъж седмично.
Във Франция над половината 17-годишни са опитвали вейп.
Процентът на 11-17-годишните, които са използвали електронна цигара през септември 2023 г. се е удвоил в Италия от 2014 г. насам и се е увеличил значително в Латвия и Румъния.
В САЩ през 2021 г. 11,3% от гимназистите и 2,8% (един на 35) от учениците от средното училище са използвали електронни цигари.

Сладките плодови вкусове

на тези устройства за еднократна употреба, в комбинация със забавни опаковки, както и промоция от влиятелни лица в социалните медии са най-убедителният маркетингов аргумент за по-младите потребители.


Началото

Първата електронна цигара е създадена от китайския химик Хънг Лий, който я патентова през 2003 г. Тя се нарича "Ruyan" и се състои от пластмасова кутия с нагревателна спирала и резервоар за течност. Течността съдържа никотин, пропиленгликол и глицерин. През 2004 г. Хънг Лий започва да продава "Ruyan" в Китай.
През следващите години електронните цигари започват да се разпространяват в цял свят.
През 2007 г. американецът Джим Ричардсън създава електронната цигара "Smokeless Cigarette", а година по-късно е-цигарите започват да се разпространяват в САЩ.
Първият вейп за еднократна употреба е създаден през 2018 г. от китайската компания Smoore. Устройството се нарича "Migo One".
В България електронните цигари се появяват за първи път през 2009 г. и бързо стават популярни сред пушачите, които търсят алтернатива на традиционните цигари. У нас вейповете за еднократна употреба се появяват за първи път през 2020 г.


Вредят ли на здравето и как?


Навярно различните варианти на е-цигарите, както всяко нещо, ако се ползват с мярка, не биха представлявали опасност за здравето. Но това е  предположение на лаик. Мнението на експертите се разделя на две. Според едни вейпингът може да доведе до пристрастяване към никотин, което може да има сериозни последици за здравето, може да е опасен за непушачи, които са изложени на дима от е-цигари и дори може да насърчи тютюнопушенето сред подрастващите. Според други, вейпингът може да помогне на хората да се откажат от тютюнопушенето, по-малко вреден е от тютюнопушенето. Бъдещето (както и индустриалните интереси!) ще покаже къде е истината.
Преди няколко години Американската белодробна асоциация (American Lung Association) публикува резюме от доклад на Националните академии по наука, инженерство и медицина от януари 2018 г., в който били прегледани над 800 различни проучвания. Заключава се, че електронните цигари съдържат и отделят редица потенциално токсични вещества. В него се посочва, че има умерени доказателства, че младежите, които използват е-цигари, са изложени на повишен риск от кашлица и хрипове и увеличаване на екзацербациите на астмата.
Проучване от Университета на Северна Каролина установява, че двете основни съставки в е-цигарите - пропилей гликол и растителен глицерин, са токсични за клетките и колкото повече съставки има в една електронна течност, толкова по-голяма е токсичността.
Австрийската платформа за пациента Global Allergy & Airways цитира данни от различни проучвания, според които вейпингът може да увеличи възпалението в дихателните пътища и да причини затруднения в дишането, което може да засили симптомите на астма и да предизвика астматични пристъпи. Вдишването на пАрите на някой, който пуши е-цигара също може да има вредно въздействие за хората с астма. "Препоръчваме вейпинг

само за възрастни пушачи

за да подпомогне отказването от тютюнопушене", пише на електронната страница на Националната здравна служба на Обединеното кралство (NHS). През 2022 г. експерти от Обединеното кралство прегледали международни доказателства и установили, че "в краткосрочен и средносрочен план вейпингът представлява малка част от рисковете от тютюнопушенето". В информационен текст на NHS за митовете и фактите за пушенето пише: "Въпреки че никотинът води до пристрастяване, той е относително безвреден за здравето. Многото други токсични химикали, съдържащи се в тютюневия дим, причиняват почти цялата вреда от тютюнопушенето. Самият никотин не причинява рак, белодробни заболявания, сърдечни заболявания или инсулт и се използва безопасно от много години в лекарства, за да помогне на хората да спрат да пушат".
От NHS подчертават, че един британски стандартен вейп за еднократна употреба доставя подобно количество никотин като 20 цигари.
Публикация от средата на август 2022 г. в медицинското списание Лансет (The Lancet Respiratory Medicine) Нийл Беновиц и колеги отбелязват "пет пъти повишена вероятност от КОВИД-19 при юноши и млади хора, които използват електронни цигари".
Скорошно проучване на медицинското списание BMJ казва, че не е възможно да се определи дали електронните са по-малко вредни за дихателната система от обикновените цигари.


Законодателствата

Новата реалност доведе до редица въпроси, сред които дали законодателите в ЕС са сгрешили преди десетилетие, когато са изложили правилата, регулиращи електронните цигари, дали тези правила сега трябва да бъдат преразгледани.
СЗО призова правителствата да третират е-цигарите, известни и като вейпове, подобно на тютюна и да забранят всички вкусове. Това може да създаде проблеми за някои големи тютюневи компании, които са заложили бъдещето си на преминаване към алтернативи на цигарите.
Например австралийците се нуждаят от рецепта, за да използват електронни цигари, съдържащи никотин. От 1 януари 2024 г. е незаконен вносът на е-цигари за еднократна употреба, а от 1 март и вносът на всякакъв вид "нетерапевтичен" вейп.
В САЩ вейпърите трябва да са навършили 21 г., за да купуват устройства и електронни течности от търговци на дребно, които не са тютюневи изделия. Във всеки щат или община е различно - някъде е забранено вейпването, както и тютюнопушенето, а на други места е розрешено, за разлика от тютюнопушенето.
ЕК е определила регулаторни стандарти за е-цигарите, включително ограничения за съдържанието на никотин и етикети, обясняващи, че не трябва да се използват от непушачи. Националните правителства също въвеждат закони, регулиращи използването им. През юли 2023 г. Европарламентът гласува за въвеждане на забрана за продажба на е-цигари с ароматизирани течности в целия Съюз. Забраната влиза в сила през 2024 г.
У нас вейпингът е разрешен, но има някои ограничения, като например е забранен на обществени места, където е забранено и пушенето на обикновени цигари, забранена е продажбата на е-цигари и течности за вейпинг на подрастващи до 18 г.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1548

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1037

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1405

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1518

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1560

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1461

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1323

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1347

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1401

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1303

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ