Леви депутати настояват:
Парите за Пловдив - от резерва на премиера
В актуализирания бюджет лъсва, че кабинетът няма намерение да плати 15 милиона за софийския боклук
/ брой: 141
15-те милиона, обещани на община Пловдив за капиталови разходи, да се вземат от оперативния резерв на премиера. За това настояват депутатите от Коалиция за България Захари Георгиев и Петър Мутафчиев. Днес предложението им ще бъде заведено в деловодството на парламента и трябва да бъде разгледано в бюджетната комисия преди второто четене на актуализацията на бюджета.
Двамата пловдивски депутати се заемат с търсене на обещаните пари, след като за пореден път стана ясно, че кабинетът няма намерение да изпълни ангажиментите си по споразумението за депониране на столичните отпадъци на пловдивското сметище. Преди две седмици Дянков обеща, че проблемът с договорените и скрепени с решение на МС средства за капиталови разходи на община Пловдив ще бъде решен с актуализирания бюджет, припомни Георгиев.
В графата за "общи капиталови разходи на общините" обаче за всички била записана сумата от 550 хил. лв., твърди пловдивският депутат. Той и Петър Мутафчиев очакват реакцията на останалите народни представители от Пловдив и областта.
Актуализацията ще има негативен ефект върху всички общини и особено върху онези, които формират бюджетите си на базата на по-голяма изравнителна субсидия, предупредиха пловдивските депутати. Предложената от кабинета методика за намаляване на субсидиите на практика блокира нормалното им функциониране, каза Георгиев.
Ще бъдат редуцирани важни за гражданите дейности - детските градини, осветлението на улиците, чистотата, допълни Мутафчиев. По думите съкращаването на работни места в общините по делегирани от държавата дейности ще е от 18% до 34%. В Пловдивска област най-много съкращения предстоят в община Брезово, алармира областният лидер на БСП. Мутафчиев е убеден, че за общините ще е невъзможно да участват в усвояването на евросредства поради условието за съфинансиране.
България губи пари по ИСПА за важни инфраструктурни проекти и правителството дължи отговора дали България ще има първата скоростна железница, заяви бившият транспортен министър. Специално за този проект трябва да бъде възстановена работната група между строителното и транспортното министерство, тъй като все още има шансове да се договорят с ЕК средства по ИСПА, смята Мутафчиев.
Оперативен резерв в размер на 1 млрд. 230 млн. лв. е огромна сума, категорични бяха Георгиев и Мутафчиев. Според депутатите социалисти освен посочените 81 млн. лв. за бедствия, аварии и катастрофи, останалите са за "непредвидени разходи" и не се казва как ще се харчат. За сравнение, заложените буфери на кабинета "Станишев" в бюджета за миналата година бяха 400 млн. лв., каза Георгиев. ПГКБ настоява правителството да докладва пред Народното събрание как смята да разходва тези средства, обяви Мутафчиев.