10 Ноември 2024неделя16:15 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Разследване

Как се краде бизнес за милиони

Действащият дипломат Димитър Абаджиев и скандалният бивш член на ВСС Иван Димов осигуряват политическия чадър, Иван Иванов прокарва решенията в КЕВР

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 10369

Бермудският триъгълник поглъща самолети, зловещият триъгълник между сенчеста икономика, политици и съдии в България поглъща бизнес за милиони. Поредният пример е доказателство за това твърдение. Окуражени от възможностите, които дава Законът за енергията от възобновяеми източници, китайският гражданин Гуо Хайронг и германецът Винфрид Фишер  регистрират фирма "Сиус", която  изгражда и въвежда в експлоатация през 2013 г. фотоволтаична електроцентрала с мощност 4 МВт. в землището на село Оризари, община Твърдица. През ноември същата година е сключено тристранно споразумение между "Финикал" ЕООД, собственост на Винфрид Фишер, в ролята на наемател, "Сиус", в ролята на собственик и наемодател и "ЕВН Електроснадбяване", в ролята на купувач. Според него "ЕВН Електроснабдяване трябва да плаща на "Финикал" електроенергията , произвеждана" от ФЕЦ "Сиус-Оризари".

 

Конфликт

През 2015 обаче възниква конфликт между собствениците на "Сиус" и вследствие на този конфликт Гуо Хайронг,който е обект на криминални производства в родината си, Германия, Австрия и България, едностранно обявява за нищожно тристранното споразумение и "ЕВН Електроснадбяване" послушно прекратява плащанията към "Финикал" ЕООД за произведената от фотоволтаичната централа ФЕЦ "Сиус-Оризари" електрическа енергия. Плащането не е възстановено до ден днешен. Същевременно обаче "Електроразпределение ЮГ" ЕАД не прекратява  фактурирането и събирането на такса за достъп до мрежата от "Финикал" ЕООД, а напротив, заплашва да изключи централата в случай на неплащане. "Финикал" продължава да изплаща и дължимото ДДС за произведената и продадена енергия въпреки че не получава никакви плащания. ЕВН България нито е платила ДДС, който дължи от потребителите в България, нито са се отказали от правото да искат данък върху постъпленията. Плащанията от страна на "Финикал" продължават до ден днешен.

Жалба

През 2016 г. "Финикал" подава жалба в КЕВР срещу "ЕВН Електроснадбяване" за произведената от ФЕЦ "Сиус-Оризари" и незаплатена електрическа енергия. Към сегашния момент натрупаните задължения към "Финикал" са за над  8 млн. лв. Със свое решение от декември 2016 КЕВР постановява спиране на административното производство относно искането на "Финикал" да получава заплащане за произведената енергия. След жалба на "Финикал", през април 2017 г. Върховният админстративен съд издава отменително определение срещу решението на КЕВР от 2016 г. В изпълнение на това определение КЕВР трябва да се произнесе с ново решение.

През юни 2017 г. КЕВР взима решение с което се дават задължителни указания "ЕВН Електроснадбяване" ЕАД да възстанови спряното заплащане на изкупуваната електрическа енергия, произведена от ФЕЦ "Сиус-Оризари" на "Финикал" ЕООД. Всеки непредубеден човек ще реши, че с това последно решение на КЕВР се слага край на сагата в която български институции заедно с монополиста краен снабдител "ЕВН Електроснадбяване" ЕАД се опитват да фалират един добронамерен чуждестранен инвеститор.

Изненадващо обаче през юни 2018 г. КЕВР със свое протоколно решение оттегля решението си от 2017 г. без никакви мотиви. Решението за "оттегляне" на решение, което е обжалвано в съда без съгласието на другите участници в съдебния спор е нищожно по закон, но и противоречащо на чл. 13 от Закона за енергетиката, който предписва, че обжалването на решенията на КЕВР не спира изпълнението им. В случая КЕВР не само е спряла изпълнението на решението, но го е "оттеглила".

"Гражданинът може да наруши закона. Държавният орган може да го разруши", коментираха експерти. Оказва се, че мотивите за това изненадващо протоколно решение на КЕВР са изцяло политически и могат да се открият след прочитането на "Покана за сключване на тристранно споразумение" между "Българско индустриално общество - Био Амрита" ЕАД , "Сиус" ООД и ЕВН Електроснадбяване" ЕАД от декември 2017 г. От документа се вижда че изпълнителен директор и едноличен собственик на капитала е г-жа Антонина Благоева - съпруга на Иван Димов, бивш депутат от СДС и бивш член на Висшия съдебен съвет.  Освен това се вижда че "Българско индустриално общество - Био Амрита" ЕАД се представлява от "Адвокатско дружество Петрова и Абаджиев", в което единият от съдружниците е Димитър Абаджиев - бивш депутат от СДС и РЗС, и настоящ дипломат и посланник в Саудитска Арабия. Господата Димов и Абаджиев са съответно председател и зам. председател на частен "Международен арбитражен съд".

 

Извод

От всичко това може да се направи изводът, че използвайки политическите си връзки в КЕВР и с  протекциите на Иван Димов и Димитър Абаджиев, "БЪЛГАРСКО ИНДУСТРИАЛНО ОБЩЕСТВО БИО АМРИТА" АД иска да заеме мястото на "Финикал" в тристранното споразумение и получи 8-те милиона и бъдещите плащания от ЕВН. В протокол 101 от 08.06.2018 г. той изрично се манифестира като вносител на нищожното решение, макар че то неохотно е докладвано от друг член на Комисията - бившият депутат от ДПС Ремзи Осман. В края на месец юли тази година Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) приема абсурдно протоколно решение, с което тя оттегля свое решение от края на юли 2017. С него се дават  задължителни указания "ЕВН Електроснадбяване" ЕАД да възставови спряното заплащане  на изкупуваната електрическа енергия, произведена от ФЕЦ "Сиус-Оризаре" на "Финикал" ЕООД.

С това решение КЕВР изпълнява отменително определение на ВАС за отменяне на решение на КЕВР от 2016 г. с което пък се спират плащанията от ЕВН към "Финикал". Вижда се как за три години КЕВР излиза с три взаимно противоречащи си решения по един същи казус. Като резултат КЕВР на практика обрича на фалит германския инвеститор и го принуждава да се обърне към колегите си от Германия със статия озаглавена "Пазете се - в България няма място за инвеститори" в сайта Еconomissimus.de. Заглавието на статията на г-н Фишер "Пазете се - в България няма място за инвеститори" е напълно на  "място" и дори твърде пестеливо рисува картината на инвестиционният климат в България, разрушен от корупционните лобистки действия на "независимия енергиен регулатор". Не може и дума да става за независимост, безпристрастност, професионализъм, почтеност, последователност, публичност и прозрачност в работата на Иван Иванов и ръководената от него КЕВР така както го изисква Закона за енергетиката.

От енергийния регулатор единствено заявиха пред ДУМА, че няма практика да коментират медийни публикации, защото ценели свободата на словото. "Важно е обаче да уточним, че решенията в КЕВР се вземат с мнозинство сред комисарите. Нито едно от решенията, по какъвто и да е повод не са вземани еднолично от председателя на комисията Иван Иванов", уточниха от комисията.

Кои са Иван Димов и Димитър Абаджиев

Роденият на 3 май 1961 г. юрист Иван Димов бе една от знаковите фигури в управлението на СДС (1997-2001 г.). Трудовата му биография започва като съдия в Сливен, където е работил във Военния и в Окръжния съд. Името му като магистрат нашумя, след като регистрира доста спорна промяна на акционерите в местното предприятие "Декотекс", чрез която приватизационният фонд на Николай Банев "АКБ Форес" успя да превземе компанията и да измести оттам американския инвеститор Реми Евар, вложил близо 10 млн. долара в завода. Заради тази афера американски сенатори искаха обяснение от българския посланик във Вашингтон.

През 1997 г. се изстрелва в политиката като депутат, а в СДС бе основател на влиятелния неформален клуб "Сенатор". Тогава Димов бе ядрото на т.нар. съдебна реформа, чиято основна цел беше да даде повече власт на главния прокурор Никола Филчев, избран с директната протекция и лобиране от страна на СДС. Филчев обаче в един момент се оказа най-големият враг на Иван Костов и на неговите юридически "корифеи", сред които бе и Димов. След края на депутатстването си той се завърна в Сливен, където до 2007 г. бе последователно председател на Окръжния съд и редови съдия.

Изненадващо за мнозина, но не и за тези, които следят кариерите на бивши сини апаратчици като Христо Бисеров и Йордан Цонев, през 2007 г. Иван Димов бе издигнат от ДПС за член на Висшия съдебен съвет. Престоят му там бе кратък, но за сметка на това изключително скандален. През октомври 2009 г. той подаде оставка като член на ВСС след гръмналия скандал с лобиста от Плевен Красимир Георгиев - Красьо Черния, който кадруваше в съдебната система. Оказа се, че Димов е провел 33 телефонни разговора с фамозния Красьо точно в дните, в които ВСС е правил назначения на висши магистрати. След това Димов се върна в Окръжния съд в Сливен, а година по-късно - през ноември 2010 г., ВСС окончателно го отстрани от съдебната система. От 2010 г. досега Димов е председател на частния Международен арбитражен съд към сдружение "Алианс за правно взаимодействие", чийто шеф на Обществения съвет е отново той. От 2010 г. досега е и председател на Академичния съвет на "Българско водородно общество", чийто най-изтъкнат член е почетният председател на ДПС Ахмед Доган. Покрай гръмналия скандал около хонорара на Доган по проекта "Цанков камък", стана известно, че Сокола живо се интересува от проекти в енергетиката и автомобилостроенето, свързани с водородните технологии.

Кариерата на колегата на Димов - Димитър Абаджиев, в началото е сходна, но рязко завива в областта на дипломацията. Роденият на 15 декември 1965 г. юрист съдийства в Омуртаг от 1991 г. до 1997 г., след което се превръща в един от най-влиятелните политици в управлението на СДС. Абаджиев е един от най-ярките примери за политическа хамелеонщина. След падането на управлението на Иван Костов, той мина през ДСБ, после пък направи рязък завой като учредител на партията на Яне Янев - РЗС. От 2004 г. до 2006 г. - по време на преговорите за присъединяване на България в ЕС, той бе избран от парламента като наблюдател в ЕП. По същото време навлезе дълбоко и в средите на ГЕРБ покрай близкия си приятел Стоян Мавродиев, а премиерът Бойко Борисов лично го издигна до представител на България в ръководството на проекта за газопровода "Набуко" във Виена. Междувременно стана съветник на шефа на КТБ Цветан Василев и влезе в политическия проект на Николай Бареков "България без цензура". По време на втория мандат на Борисов пак се върна в прегръдките на ГЕРБ и бе изпратен като консул на България в Шанхай. Година по-късно бе преместен като посланик в Словения, а в края на септември т.г. бе избран за първи посланик на страната ни в Саудитска Арабия. Дипломатическата работа обаче не му пречи да е зам.-председател на Международния арбитражен съд, оглавяван от колегата му Димов.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 2619

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 2526

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1493

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 2338

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 2481

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 2569

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 2662

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 2816

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 2260

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 2291

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 2342

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1985

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ