Генно редактирани близначки от Китай всяват смут по света
/ брой: 231
Генно редактирани близначки се родиха в Китай и всяха смут по света, като предизвикаха множество дискусии по темата за преосмислянето на медицината и етиката. Експериментите с ДНК са забранени в повечето страни, но д-р Хъ Дзиенкуей смята, че е направил пробив в науката. Именно благодарение на усилията му се появиха първите генетично редактирани бебета, чийто организъм е резистентен към ХИВ, а това предимство ще бъде предавано на бъдещите поколения.
Много учени се обявяват против подобни изследвания, а специално експеримента на Дзиенкуей наричат "чудовищен". Истината обаче е, че има хора, които дори и без генно инженерство се раждат с резистентност към ХИВ. Но е под въпрос дали наистина китаецът е успял да постигне нещо. Ученият работи заедно с екип от американци, които са ентусиазирани от идеята, но в САЩ такива практики са забранени. Статия за разработката все още не е публикувана в научно списание и методът не може да бъде проверен от специалисти.
Хъ разказа върху какво работи в Хонконг на организаторите на конференция по генно редактиране. "Чувствам огромна отговорност не да съм пръв, а да дам пример. Обществото ще реши какво да прави от тук нататък", сподели докторът пред журналистите.
Китайският учен изтъква, че първо е тествал метода с мишки, маймуни и човешки ембриони в лаборатория и е кандидатствал за патенти. Той е избрал да редактира гена CCR5 за ХИВ, защото СПИН е голям проблем в Китай.
Липсата обаче на тази част от ДНК може да доведе до други усложнения, като например поява на различни заболявания от рода на западнонилска треска или фатален край от грип.