ЕС дава 1,21 млрд. за пенсии на чиновниците си
Германски мениджъри се оттеглят от активна трудова заетост със средно 7 милиона евро
/ брой: 158
Европейският съюз ще похарчи през тази година почти 1 млрд. британски лири (близо 1,21 милиарда евро) за пенсии на европейските чиновници. Така средно на пенсиониран европейски чиновник ще се паднат почти 60 000 британски лири. Това е показало проучване, извършено от британския в. "Дейли телеграф".
Приносът на британските данъкоплатци към тази сума ще бъде от 135 млн. британски лири, които ще бъдат предоставени на ЕС в момент, когато много британски пенсионери от държавния и частния сектор са изправени пред опасността техните пенсии да бъдат намалени. Точната сума, която Брюксел ще похарчи тази година за пенсионираните си чиновници, възлиза на 999 250 211 британски лири (тоест 1 214 092 000 евро). Средната годишна пенсия, която ще прибере всеки от 17 471 пенсионирани еврократи, възлиза на 57 194 британски лири, като онези от тях, които са заемали по-високи постове, ще получат дори над 102 000 британски лири годишна пенсия.
Във Великобритания 3/5 от пенсионерите имат годишен пенсионен доход от по-малко от 10 000 британски лири. Минималните държавни пенсии са между 6911 лири за мъжете и 6700 лири за жените. Най-ниските пенсии от частни пенсионни фондове са съответно 6812 и 5519 лири, припомня "Дейли телеграф".
От проучването на изданието става ясно, че средната възраст на пенсиониране на европейски служители е била 60 години през 2009 г., като за служители, заемащи по-ниски секретарски длъжности, средната възраст спада дори до 58 години. За сравнение, във Великобритания правителството ще увеличи поетапно пенсионната възраст от 65 на 66 години до 2016 г. В документ на Европейската комисия за пенсионната политика, разпространен миналата седмица, се препоръчваше пенсионната възраст да е 70 години.
В коментар по темата британският евродепутат Найджъл Фараж заяви: "Степента на лицемерие на европейските чиновници няма граници. Те искат другите да работят по-дълго, докато те самите се пенсионират на 60 години. Очевидно чиновниците в ЕК гледат на обикновените европейци, следвайки максимата на Джордж Оруел от книгата му "Фермата", че "всички животни са равни, но някои са по-равни от другите".
Дойче веле съобщи, че докато занапред германците ще излизат в пенсия чак на 67 години, хората по върховете на големите концерни често започват да се радват на пенсия още от 60-ата си година. Другата голяма радост са парите, които получават, посочва Дойче веле. Според изследване на близката до синдикалните кръгове фондация "Ханс Бьоклер" членовете на управителните съвети на водещите германски концерни получават пенсия, която възлиза средно на "скромните" 7 милиона евро. Освен това тази сума представлява горе-долу половината от възнаграждението, което тези мениджъри са получили като заплата по време на трудовия си живот.
Всеки от "проверените" в изследването концерни е предоставял за пенсии на свои бивши мениджъри средно по 67 милиона евро. Размерът на пенсиите и на съответния пенсионен фонд показва обаче огромни разлики между отделните фирми.
През последните години обаче нивото на пенсиите за членове на управителни съвети е спаднало незначително. Сред водещите германски концерни ранната пенсионна възраст e широко разпространена. Половината от всички членове на управителни съвети излизат в пенсия още на 60 години.