Блумбърг: Китай изкупува нефта, необходим на Европа
/ брой: 5
Китай изкупува големи обеми суров петрол, който обикновено се отправя към Европа, съобщава Bloomberg, позовавайки се на големи търговци на петрол. По тяхна информация, Китай вече е закупил 5 милиона барела петрол, основно от Казахстан.
Bloomberg също така отбелязва, че китайският търговец на петрол Unipec е купил най-малко 2 милиона барела норвежки петрол Johan Sverdrup, който ще се товари през януари. Така закупеното напоследък "черно злато" от Китай е много повече, отколкото обемите година преди това.
Суровината, която Китай изкупува, е важна за европейските страни, които намалиха покупките си от Русия през втората половина на миналата година. От 5 декември 2022 г. беше въведено ембарго върху вноса на руски петрол в ЕС и освен това влезе в сила "таван" на цените на руските доставки на нефт от 60 долара за барел. В тази връзка Европа се нуждае от алтернативни източници на доставки, особено предвид нарастващото търсене на петрол.
"Таванът" на цените на руския петрол беше договорен освен от страните от Европейския съюз, от Г-7 и Австралия. В отговор руският президент Владимир Путин забрани доставките на петрол и петролни продукти, ако договорите предвиждат "таван" на цените. Изключения са възможни при специално разрешение на държавния глава на Русия. От 5 февруари пък влиза в сила и ембаргото на ЕС върху вноса на руски петролни продукти.
Страните, на които Русия продава в момента, не са подписали тавана, но САЩ и съюзниците се надяват, че ще го използват като лост за извличане на отстъпки.
Множество страни продължават да внасят петрол от Русия по тръбопровода "Дружба", най-големия в Европа, докато до 1,5 милиона барела на ден петрол от Казахстан се доставят от терминал близо до руското пристанище Новоросийск. Тези не са забранени.
България има изключение, което й позволява да продължи да внася суров петрол поради "специфичната си географска експозиция", според шестия пакет от санкции на ЕС. Заедно с това Япония получи изключение за нефт, добит от проекта "Сахалин-2", предназначен за Япония.