29 Януари 2025сряда01:57 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ще пострада ли туризма в Грузия заради масовите протести?

автор:Дума

visibility 555

Кавказката страна Грузия наскоро привлече вниманието на световните медии заради избори, чиито резултати предизвикаха противоречия. Това доведе до протести и ескалация на насилието, което може сериозно да засегне туризма в региона. Нека разгледаме случващото се и какви последици може да има то.

Какво се случва в Грузия?

Грузия в момента се намира в състояние на сериозно напрежение и социални вълнения. Тази малка, но исторически значима държава, някога част от Съветския съюз, от години поддържа сложни и обтегнати отношения с големия си съсед на север – Русия. През 2008 година двустранното напрежение прерасна в краткотраен, но разрушителен военен конфликт, а до днес две територии остават спорни, като и Москва, и Тбилиси настояват, че са част от техните граници.

С началото на инвазията в Украйна през 2022 година, политическата динамика между Грузия и Русия стана още по-напрегната. Макар че досега не се е стигнало до открити военни действия, сянката на конфликт продължава да тегне над региона.

Избирането на Михаил Кавелашвили

През декември 2024 година Михаил Кавелашвили – бивш футболист на Манчестър Сити – беше официално избран за президент на Грузия. Изборът му беше осъществен чрез парламентарна избирателна колегия, доминирана от управляващата партия "Грузинска мечта". Това е първият случай, в който грузински президент се избира от длъжностни лица, а не чрез пряко гласуване от гражданите.

Напускащият проевропейски президент Саломе Зурабишвили отказа да се оттегли от поста, като обвини изборния процес в манипулации и заяви, че ще продължи да представлява Грузия на международната сцена. Това противопоставяне изостри политическите страсти в страната и задълбочи вътрешните конфликти.

Свобода на словото и медиите

Според доклади, журналисти от опозиционните медии в Грузия стават обект на целенасочени атаки от страна на силите за борба с безредиците и проуправленчески групировки. Тези нападения, често завършващи с наранявания, изглеждат като умишлени опити за сплашване и потискане на независимата журналистика.

Съобщава се, че над 70 журналисти са били атакувани без последствия за извършителите – ситуация, която предизвиква сериозни опасения за свободата на медиите и сигурността на журналистите в страната.

Протести и реакцията на ЕС

Най-голямото напрежение в страната е породено от решението на правителството да замрази процеса по присъединяване към Европейския съюз – цел, която се радва на широка подкрепа сред грузинското общество. Действията на управляващата партия „Грузинска мечта“ предизвикаха масови демонстрации в Тбилиси и други градове, където хиляди граждани изразиха желанието си за по-тесни връзки с ЕС.

Репресиите срещу протестиращите от страна на властите обаче привлякоха остра критика от страна на международни наблюдатели и правозащитни организации, които предупреждават за влошаването на демократичните стандарти в страната.

LGBTQ+ права

Парламентът прие нов закон, наречен „Семейни ценности и защита на децата“, който на практика забранява откритото демонстриране на LGBTQ+ идентичност. Случилото се съвпадна с жестокото убийство на Кесария Абрамидзе – известен модел и водещ, която беше трансджендър.

Тази комбинация от репресивно законодателство и трагичен акт на насилие разпали вълна от възмущение както в страната, така и в международен план. Организации за защита на правата на човека остро критикуваха както системната дискриминация, така и провалите на институциите в защитата на уязвимите общности..

Какво вещаят политическите трусове за туризма

През последните години Грузия се утвърди като популярна туристическа дестинация, но последните събития поставят редица предизвикателства пред този сектор.

Макар все още да няма официални предупреждения от правителства срещу пътувания до страната, протестите и политическите вълнения привличат международно внимание и будят въпроси за бъдещето на туризма там.

Ето основните фактори, които могат да засегнат грузинския туристически сектор:

1.      Политическа нестабилност
Продължаващите протести и напрежението около обвиненията в манипулация на изборите, както и опасенията за отстъпление от демократичните принципи, могат да отблъснат туристите. Много посетители могат да възприемат Грузия като по-малко безопасна или твърде нестабилна за пътуване.

2.      Отдалечаване от европейската интеграция
Ако Грузия поеме курс на дистанциране от Европейския съюз, това може да усложни условията за пътуване, особено за европейските туристи. Визовите политики, полетните маршрути и инвестициите в туристическата инфраструктура могат да бъдат засегнати от тези геополитически промени. Страната, която досега предлагаше дългосрочни визи и привличаше дигитални номади, може да се отклони от тази политика под управлението на новото правителство.

3.      Въпросът с правата на човека
Репресивната позиция на правителството спрямо LGBTQ+ общността и ограниченията върху свободата на медиите рискуват да влошат международния имидж на страната. Туристи с либерални възгледи или социална ангажираност може да изберат по-толерантни и безопасни дестинации, а членовете на LGBTQ+ общността вероятно ще се почувстват нежелани в тази среда.

Тези предизвикателства могат да окажат сериозно въздействие върху привлекателността на Грузия като туристическа дестинация, ако не бъдат адресирани своевременно.

Как това може да удари силно Грузия

Туристическата индустрия на Грузия отбелязва стабилен ръст през последните години, а Forbes дори я посочи като една от 11-те страни, които най-силно зависят от туризма.

Хотели като „Rooms“ и „Radisson Blu“ в Тбилиси, които обикновено привличат международни туристи, могат да усетят спад в търсенето. Намаляването на приходите в този сектор би засегнало всички – от независимите гидове до местните ресторанти в туристическите зони.

Батуми, разположен на брега на Черно море, е сред най-популярните и гостоприемни градове в Грузия. Ако туризмът се свие, хотели, ресторанти и казина – с които градът е известен – може да пострадат. Вместо да посетят Батуми, туристите биха могли да предпочетат комфорта на онлайн казина у дома.

Това, разбира се, би се отразило негативно и на БВП на страната като цяло.

Въпреки това, ако основният проблем е политическото напрежение и протестите в градовете, някои туристи може да се ориентират към природните богатства на Грузия. Региони като Сванети и Тушети, известни с уникалните си пейзажи и спокойствие, биха могли да привлекат повече посетители. Това би осигурило стабилност, а дори и лек ръст за хотелите, къщите за гости и екскурзоводските услуги в тези по-отдалечени райони, далеч от градските размирици.

Финални размисли

Грузия е преминала през множество трудности в своята история, до голяма степен заради стратегическото си разположение на кръстопътя между Европа, Азия, Русия и Близкия изток. Вероятно и сегашните предизвикателства ще бъдат преодолени, но популярната цел за присъединяване към Европейския съюз сега изглежда по-далечна, отколкото беше само преди няколко месеца.

Въпреки напрежението, което в момента витае в страната, Грузия продължава да бъде гостоприемна за туристите, които все още се посрещат топло от повечето местни жители.

Съюзът на съдиите съди правосъдното министерство

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 17

11 области са в грипна епидемия

автор:Дума

visibility 446

/ брой: 17

Освобождават цената на тока от 1 януари

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 17

Освобождават цената на тока от 1 януари догодина

автор:Дума

visibility 413

/ брой: 17

Година след откриването тунел "Железница" се ремонтира

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 17

С 32% скочиха продажбите на имоти в София само за 3 месеца

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 17

Призиви и в Босна за бойкот на веригите

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 17

Лукашенко спечели седми президентски мандат

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 17

ЕС вдига част от санкциите срещу Сирия

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 17

Швеция задържа български кораб

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 17

Задава се нова вълна

автор:Евгени Гаврилов

visibility 422

/ брой: 17

Всичко ни е наред

автор:Зорница Илиева

visibility 442

/ брой: 17

Кой освободи затворниците от Аушвиц?

visibility 459

/ брой: 17

Който забравя историята, е обречен да я повтаря

visibility 486

/ брой: 17

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ