Завод "Прогрес" спрял работа заради скъпия ток
/ брой: 6
Старозагорският завод за производство на технически отливки от сив и сферографитен чугун "Прогрес" не е започнал работа след Нова година и работниците са в платен отпуск, съобщи пред БТА Славин Янакиев, изпълнителен директор на предприятието. "Към момента е спряно производството на отливки за машиностроенето и за автомобилната промишленост. Не сме освободили хора от работа и се надяваме, че няма да се стигне до тази крайна мярка, защото разчитаме на нашия персонал".
В завода работят няколкостотин души, като според сайта на компанията годишно се произвеждат над 15 000 тона отливки.
"Изчакваме да се реши въпросът с компенсациите на бизнеса заради високата цена на тока. При такива девиации на цената на тока за нас е пагубно да работим. Ние заявяваме работата си за ден напред и тогава разбираме каква е точната цена. При такава ситуация няма как да спрем цялото производство на момента", каза още Янакиев.
Искаме да видим как ще се развият нещата с компенсациите. Нямаме срок за спиране, който сме си поставили. Ще започнем да работим, а в сряда отново ще спрем и щe се включим в протеста на работодатели и синдикати.
Причината за всичко е, че в себестойността на нашия продукт основен процент е цената на електроенергията. Когато тя се вдигне двойно, както е в момента, ние сме на тотална загуба. Има случаи, когато тази цена се е вдигала и 5-6 пъти. Така продаваме продукт, при който плащаме повече ток, отколкото е цената на самия него", допълни Славин Янакиев.
Леярските фирми работят обикновено с повече електропещи и е възможно определени мощности да бъдат спрени за известно време, но не мисля, че става въпрос за ликвидация на цялото производство само поради сегашната ситуация, коментира Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ).
Няма как в настоящата ситуация българската металургия да спре работа заради високите цени на тока за бизнеса, защото технологично това е сложно и води до още по-големи разходи, коментира Паунова. За да се стигне до ликвидация, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми - липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи експертът.
Паунова каза, че представител на БАМИ е участвал в работна група, която е провела срещи на високо ниво с представители на Министерския съвет, основно с министъра на енергетиката и с представените в парламента политически сили, техните ръководства и експерти. Тя допълни, че всички те са дали гаранция и са поели ангажимент въпросът с компенсациите за бизнеса да бъде решен с приемане на бюджета и допълнителните текстове, в които сегашната държавна помощ за високата цена на електроенергията да бъде продължена през тази година.