Интервю
Ели Илиа Келесис-Тодорова:
Ще поставя "на масата" проблемите на Североизтока
Построяването на мост над р. Дунав край Силистра е стратегически важен за развитието на региона, казва водачът на листата на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" в 20 МИР
/ брой: 203
Ели Тодорова е адвокат е от 40 г. Родена е на 6 март 1956 г. в гр. Главиница. Завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски". Адвокатства предимно по граждански дела и като юрисконсулт. Има двама сина. Била е два мандата председател на Адвокатската колегия в Силистра. В периода 2003 г. – 2007 г. е била общински съветник. През 2021 година е била и областен управител на Силистра. Водач е на листата на "БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" от гражданската квота.
"Очаквам силната крачка на обединение на левицата да е ход и занапред, а не само за изборите"
- Госпожо Тодорова, каква е Вашата амбиция за парламентарните избори? Какво е посланието Ви към избирателите?
- Амбиция нямам – имам стремеж, защото парламентарните избори са сложен политически и организационен процес, който включва всички партии и обществото като цяло. Ако става дума за Коалиция "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА“, то аз съм представител на нейната гражданска квота и като познато лице в областта, юрист – адвокат „от кариерата“, работила в своята практика дълги години по договори за общини, банки, много предприятия, лечебни заведения, за Доростолска епархия и т.н., както и за хиляди граждани, общински съветник, избирана в местната адвокатска колегия за неин председател, както и във висшите органи на адвокатурата в България, а също и областен управител в първите две служебни правителства на Стефан Янев, предвид всичко това, аз имам очакване за мен да гласуват и хора, които са поддръжници на мажоритарния вот. Но работата в кампания е преди всичко екипен процес и резултатите ще покажат това.
- Много се говори за проблемите на Северозапада, а проблемите на Североизтока като че ли остават встрани. Ще ни кажете ли какви са те, какви са проблемите на Силистренска област?
- Благодаря за въпроса, както се казва, защото през последните години на вниманието на обществото бяха поставяни проблемите на Северозапада. Друг е въпросът какво се постигна вследствие на това, но истина е, че този район имаше свое лоби в парламента и се даде гласност на проблемите, докато за Североизтока не беше така. Надявам се в избрания парламент да имаме свои поддръжници, които ще поставят „на масата“ и нашите, имам предвид на Силистренска област, проблеми. Аз бих работила за това и съм го обещала на избирателите ни. Така например във Видин се построи мост над река Дунав, такъв е обещаван за Силистра от правителствата поне от десетина години, темата се превърна в „дъвка“ на предизборни обещания и никой тук вече не вярва, че ще се построи мост. А той е стратегически важен, защото ще е продължение на транспортния коридор от Турция за Румъния, важен е за икономиката ни, за националната ни сигурност, за туризма, за привличане на инвестиции в този край, което пък би осигурило работа за хората.
Друг, дори по-важен, въпрос е демографската криза в района ни. Липсата на управленска програма за развитието на този така важен район със сухопътна, речна, железопътна, а в близкото минало и въздушна свързаност, близостта до морето и златната ни добруджанска земя не доведоха до разгръщане на наличния потенциал. Напротив – липсва поминък за хората, населението застарява, а младите хора заминават за чужбина, за да търсят там средства за препитание. Като добавим към този проблем недобрата инфраструктура, влошаване на транспортната ни свързаност със столицата и другите части на страната, както и унищожаване на речния транспорт за стопански превози и развитие на култура, при тези природни дадености и древна култура, то аз съм крайно разочарована от това състояние на нещата.
- Стъпка в правилна посока ли беше обединението на левицата?
- Смятам, че обединението на левицата в България е акт в положителна посока. На фона на разцепление и разединение на политическите партии в страната, консолидацията е винаги с положителен знак. Очаквам тази силна крачка да е ход и занапред, а не само за изборите. Обществото също прие с очакване обединението на левите сили.
- Виждате ли изход от политическата криза в страната? На какво се дължи тя?
- Това е сложен въпрос и изисква отговор от политическите партии, които имат своя принос в кризата. Липсата на еманципация у българските политици и ръководства на партиите, прекаленото им повлияване от външни фактори и нежеланието да поемат отговорност за съставяне на стабилно правителство в този критичен за държавата и региона период, прави ситуацията непредвидима.
- Апатията сред избирателите е един от големите проблеми на страната. Възможно ли е тя да бъде преодоляна? Как могат хората да получат надежда отново?
- Апатията сред избирателите е повсеместна и ние се срещаме ежедневно с нея, особено сега, по време на кампания. Хората са дотолкова обезверени, доверието към политиците и партиите дотолкова критично ниско, че клони към санитарния минимум. Избирателната активност при последните избори го доказва. Очаква се и в неделя да е така. Аз мисля, че отговорност за това носи и обществото, което се отчужди от участие в политическия живот, не проявява инстинкт за самосъхранение, не е реактивно по въпроси, които засягат настоящето и бъдещето на неговите деца. Но партиите са тези, които трябва да потърсят и възвърнат доверието на хората, което ще стане, като го заслужат: с отговорно поведение в парламента, с приемане на важните за деня закони, като покажат политическа зрялост и уважение към хората и техните проблеми.
- Кои са вашите основни приоритети?
- Моите приоритети в живота са честност, смелост и справедливост. Юристът е „дялан камък“, както казваме, така че освен в правната сфера и законодателството, биха ме интересували сфери като демография, грижа за подрастващото поколение и възрастните хора, местно самоуправление и регионална политика и други.
- Оптимист ли сте за резултата на левицата?
- Да, оптимист съм! В държава с най-бедното, най-боледуващото, най-експлоатираното, най-незащитеното от кражби и престъпност, най-лъгано население има насъщна потребност от партия, която да защитава правата и интересите му. Това население се ползва от постигнатите от тази партия социални придобивки и е време да отговори, като подкрепи БСП и лявото обединение. Победа!