05 Август 2024понеделник12:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Цветелина Пенкова: Българският еврокомисар може да поеме ресор „Енергетика“

автор:Дума

visibility 1538

„Има индикации от големите държави, че те биха подкрепили България да има комисар по такъв ключов и значим ресор.“ Това заяви в предаването „Пресечна точка“ в НОВА ТВ евродепутатът от БСП в Европейския парламент.

По темата, свързана с политическата криза в страната, която продължава вече няколко години, Цветелина Пенкова изтъкна, че България не се смята за сигурен партньор от европейските държави, тъй като „не можем да поемаме дългосрочни ангажименти“. „При всяка смяна на правителството, било то служебно или редовно, се променят приоритетите, политиката и ангажиментите. Липсва обща национална стратегия и посока, която да се защитава на европейско ниво“, допълни Пенкова.

Тя даде пример и с неяснотата около бъдещия български комисар в ЕК. „Не е ясно кой трябва да излъчи тази кандидатура. По-важен обаче е въпросът около ресора. В момента имаме възможността да поемем ключов ресор –енергетиката. Има индикации от големите държави, че те биха подкрепили България да има комисар по такъв ключов и значим ресор“, допълни първият зам.-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент. „Това не е прецедент. Често сериозните ресори се дават на по-малките държави, за да няма опасност по-големите да обслужват единствено националния си интерес. В миналия мандат комисарят по енергетика беше от Естония”, обясни евродепутатът. „Важно е да отбележим, че България е водеща държава в региона по производство и разпределение на енергетиката. Не бива да се пренебрегва и географското ни положение. Ние имаме експертиза и трябва да проявим самочувствие.“, посочи Цветелина Пенкова.

Друг проблем, който беше представен от евродепутата, бе липсата на конкретика по отношение на бъдещето на въглищните централи и загубените средства по Националните планове за възстановяване. „Не са ясни стъпките, планът за рекултивация в тези региони, няма яснота за заетостта на работещите в сектора. Това е сериозен проблем“, акцентира Пенкова. „По отношение на т.нар. национални планове правителство от недалечното минало пое ангажименти за реформи, които все още не могат да бъдат изпълнени. Трябва да гарантираме на българските граждани с ясни и последователни действия, че средствата няма да изчезнат или да бъдат пренасочени към други държави“, добави тя.

„Бъдещите приоритети на ЕС в енергетиката са по посока нови производства, базирани на иновации и чисти технологии. Производството на водород ще е приоритет, а по тази тема страната ни има сериозен потенциал. Ние сме една от 14-те държави, които първи признаха водорода като гориво на бъдещето. Това дава ясен сигнал на европейските ни партньори и ни прави сериозен съюзник на държави като Франция и Германия, за които водоратът също е приоритет“, подчерта Цветелина Пенкова.

Пенкова коментира и процесите в ляво в България: „Съборът на Бузлуджа даде символично начало на обединението на всички леви формации в страната. С тази стъпка дадохме възможност на левите хора да се почувстват представени. Дължим на младите възможност за реализация в политиката. Процесите отнемат време, но оттук нататък ще виждаме все повече млади лица – в Българската социалистическа партия и в лявото политическо пространство в България“.

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 147

България е втора в ЕС по горски пожари за 2024 г.

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 147

Бедствено положение в село край Велико Търново заради безводие

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 147

Телесните повреди при домашно насилие са се увеличили тройно

автор:Дума

visibility 14

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 56

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 55

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 71

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 51

/ брой: 147

Заради чума умъртвиха 14 000 животни в Гърция

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 47

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 59

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 50

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 69

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ