Президентът Александър Вучич към сръбски деца от Република Северна Македония:
Защитете сръбските обичаи и култура в Македония
/ брой: 4
Президентът на Сърбия Александър Вучич прие деца от сръбска националност от Северна Македония и ги призова да пазят сръбските обичаи и култура. Тридесет и две деца от Скопие, Битоля, Куманово и Тетово бяха на посещение в Белград за Коледа, която сърбите честват на 7 януари.
"Пазете нашите обичаи, култура и честното име на великия сръбски народ, към който принадлежите. На нашия народ в Република Сръбска, Черна гора, Босна и Херцеговина, преди всичко на нашия изстрадал народ в Косово и Метохия, позволете ми да кажа благодаря! Благодаря, че запазихте сръбското име и фамилия, че запазихте нашите сръбски огнища и нашата сръбска къща", каза Вучич.
Анжела Антевска от Северна Македония отговори: "Основната ни задача в Северна Македония е да запазим сръбския език, кирилицата и сръбската култура..."
ВМЕСТО КОМЕНТАР:
Последното преброяване на населението в Северна Македония (2021 г.) показа, че в републиката има 35 939 сърби. В същата година премиерът Зоран Заев обяви, че в училищата се връща преподаването на сръбски език и култура за учениците от VI клас. В процес на одобрение е и програмата за VIII и IX клас в общообразователните училища.
На 3 август 2023 г., навръх националния празник на Северна Македония - Илинден, висши сръбски политици направиха коментари, визиращи България и отношенията между София и Скопие. Президентите на Сърбия и Северна Македония Александър Вучич и Стево Пендаровски отбелязаха празника в сръбския манастир "Св. Прохор Пчински", където била формирана македонската република през 1944 г.
"Ние, сърбите, обичаме македонците и македонския език, и не мислим, че той не съществува", каза Вучич в явна препратка към проблемните отношения между София и Скопие. В същото време сръбският министър на външните работи Ивица Дачич коментира отказа на България да признава национални малцинства: "България не признава малцинства, но протестира срещу "лошото положение на българите в Сърбия". Но когато ги питаме: "А сърбите в България...", те отговарят: "Няма сърби в България". Което означава да кажем: "Тогава няма и българи в Сърбия..."