19 Ноември 2024вторник02:08 ч.

Придвижването "в пакет" не се състоя

Изграждането на по-добро общество не е само български проблем

/ брой: 92

автор:Чавдар Николов

visibility 1802

"Статистиката знае всичко", твърдят Илф и Петров. А когато неумолимо и нетенденциозно свидетелства обективността, идеологическата преднамереност достатъчно често започва да губи всякаква почва под краката си.
Данните, които бяха публикувани за Съединените щати, обхващащи най-новата им история, периода на неолиберализма, откровено казано, не предизвикаха особена изненада сред професионалните среди. За тридесетте години - от 1978-а до 2007-а, брутният вътрешен продукт на страната е нараснал със 110%, докато средният доход на зает мъж, който е бил 45 879 долара, е станал, очистен от инфлацията, 45 113 долара (с около 2% по-нисък). Сиреч за трите последни десетилетия

"широкото благосъстояние" в САЩ е стагнирало

Същевременно делът на печалбите, отиващи в най-богатия слой на обществото, от една трета е нараснал на 60%, а разликата в заплащането на мениджъра на фирма и обикновения работник от 30 е станала 300 пъти.
Донякъде неочаквани обаче бяха резултатите от статистическото проучване, публикувани наскоро за Германия. Оказва се, че дори в социална Европа неолибералните увлечения и залитания са успели да нанесат трайни и дълбоки поражения върху социалната ситуация. При постоянни цени (от 2005 година) средният годишен разполагаем доход на човек от 5-те процента най-благосътоятелни, за периода 1992-2010 година, е нараснал от 45 048 евро на 62 197 евро, или с 38%. За същото време 50-процентната "долна страта" в обществото не е получила нищо особено като прираст на благосъстоянието. Нейният среден разполагаем доход на глава от 12 338 евро е станал 12 690 евро, т.е. повишил се е с едва 3%.
В последните месеци двата големи германски профсъюза ИГ Метал и Вер.ди след дълго въздържане предявиха претенции за 6,5% увеличение на заплатите и, провеждайки дълги и тежки преговори, получиха половината на заявеното. Докато само през 2010 година участващите в управителни органи на компаниите в страната са се сдобили с добавки от 22% към възнагражденията си.
"Нещата на пазара", ако са оставени да се вършат сами, не се свършват нито по най-добрия, нито по относително приемлив начин. Пазарно автоматичното придвижване напред на цялото общество, "в пакет", в благосъстоятелен аспект видимо не се състоя. Напротив, развитието доказано е в полза само на ограничени групи лица, като

социалното разслоение непрекъснато нараства

Поляризирайки се, обществата губят националната си спойка, вътрешнополитически дуализмът "ляв център - десен център" постъпателно се размива, отстъпвайки територии на популизма и значи на безотговорността, дезориентацията и хаоса.
Поетият през последните десетилетия път от човечеството определено се показа като коренно погрешен. Наложената през годините, предшестващи кризата от 2008-а, "неолиберална система" не работи за всички, тя облагодетелства малцина избрани. Затова и "кризата на доверието" е всеобхватна. Не само у нас липсва упование от страна на обикновените хора в политиката и политиците, в държавните структури, във финансовия сектор, в масмедиите...Силни съмнения, не единствено тук, поражда мотивацията на мениджърската прослойка. Вграждането на пазарни механизми в образованието и здравеопазването не повиши ефективността им, а затвърди убеждението, че в съвременните общества безразделно и необратимо започват да властват парите. Идеологемите, политическата класа, масмедиите служат единствено като смокинови листа на тази власт.
В постмодерните общества, поради ред обективни, но и също злоумишлено субективни причини и влияния, защитниците на интересите на "човека от улицата" загубиха много от предишните си значимости и роли. Профсъюзите и левите партии в най-добрия случай станаха част от статуквото. Общото корумпиране съвсем не ги подмина, публичните обвинения, че неусетно са станали част от онова, срещу което обществото се бори, не са безоснователни. Евнтуалното по-нататъшно тяхно дрейфуване по теченията не е безопасно. Възмутените, разбунтуваните днешни общества последователно придобиват

наченки на неуправляемост

която е опасна като перспектива за бъдещето. Промяната обективно изисква възникването и създаването на съответни отговорни политически структури, които да я вкарат в цивилизована координатна система.
Въпреки това нова алтернативна визия за общественото развитие на човечеството понастоящем липсва. Окопитването и ренесансът на неолибералните възгледи в следкризисното най-ново време са признак на интелектуална безизходица, на обречено движение в затворен кръг.
Според мен, за да се налучка изходът към "обуздания" пазар и съответно към "социално опитомения" капитализъм, трябва да се тръгне в друга посока. А именно чрез държавата, чрез политическия естаблишмънт и общественото мнение последователно да се противодейства на пълзящото разслоение на обществата, на десетилетния застой в жизнения стандарт на хората. В контекста правителствата относително твърдо би следвало да се придържат към доста подробна рамкова система от макрочисла. Там биха могли да присъстват например показателят за

съотношението между заплати и печалби

(75:25) в една икономика, както и този за дела на работната заплата в БВП (60-70%). На този фон вероятно ще изпъкне и процентът на преразпределение, който като съотношение на бюджетни приходи към БВП социално разумно следва да се движи около летвата от 45%. Явно прогресивното подоходно облагане не е достатъчно за установяването на потребните обществени и социални равновесия. Но то се явява прословутото необходимо, но не и достатъчно условие.
В настъпващите нови времена на правителствата ще им е все по-трудно, както в миналото, да тушират цикличното изостряне на социалната ситуация посредством трупане на задлъжнялост. Налагането на фискална дисциплина, макар и не в истеричните неолиберални форми на "фискален борд", а по-скоро на гъвкавото "симетрично реагиране" на конюнктурните колебания с амплитуди най-добре до +/- 6% от БВП, вече може да се приеме за опитно осмислено и оправдано. Ако в близко бъдеще може да бъде наложено също спазването на повечето от горепосочените допълнителни критерии, това дефинитивно би била решителна крачка към изграждането на по-добри от сегашните общества по света, а и у нас.
Развитието би трябвало да означава стабилно през годините увеличаване на абсолютното благосъстояние на всички членове на обществото. Не бива да се допуска по-нататъшно разтваряне на ножицата и съответно нарастването на понастоящем вече станалата безумна пропаст между богатство и бедност. Без адекватно програмиране и регулиране, без последователна, целенасочена обществено и национално отговорна политика визираният нов тип икономически и обществен прогрес е недостижим.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ