Разгромът на българското земеделие
Една неочаквана гледна точка върху упадъка на българското село и възможностите за неговото възстановяване
/ брой: 234
Неотдавна в ръцете ми попадна твърде интересна книга - "Разгромът", издадена от "Български писател". Освен с приковаващото заглавие, творбата ме заинтригува и с подзаглавието - "Откъс от моя несъстоял се диалог с президента д-р Желю Желев." Написан в жанра документална публицистика, трудът на Петър Ангелов изяснява причините за упадъка на българското земеделие. Този упадък и грешките в прехода авторът основателно свързва с името на Желю Желев. В годините преди да стане държавник, д-р Желев яростно защитава земеделските кооперации, но след като става президент, поема по съвсем друг път, а идеята му за връщане на земята на техните собственици в реални граници и отказ от всякакъв вид сдружаване, осъществена заедно с министър-председателя Филип Димитров под чуждо влияние и натиск, на практика унищожава българското земеделие. Това е и основната причина за обезлюдяването на българското село.
По тези въпроси е имал намерение да дискутира авторът на книгата с д-р Желю Желев, но смъртта на президента го лишава от тази възможност. Затова и диалогът е несъстоял се, задочен.
В своя труд Петър Ангелов си служи с множество факти и аргументи. Но той не гледа едностранчиво на протичащите събития, а посочва и редица примери на успешно възстановяване на българското земеделие, птицевъдство, лозарство и др. през последните години.
Авторът на книгата "Разгромът" Петър Ангелов е завършил Висшия селскостопански институт в София. Бил е главен агроном и председател на ТКЗС, член на изпълкома на ОНС. Дългогодишен директор на държавното издателство "Земиздат". Романът му "Жаравата" през 1983 година печели национална награда за дебют в литературата, а "Чеда на Бога" е обявен от СБП за роман на 2006 година. Негово хоби е рисуването - има няколко самостоятелни изложби - живопис и графика. Член е на СБП.