Юанът с претенции за световна резервна валута
/ брой: 275
Пею Пеев
Китайските власти вече реализират един от своите дългосрочни планове - превръщането на юана в резервна валута в посткризисния свят, в който Поднебесната ще има най-мощната икономика. По този начин в обявената тази есен световна валутна война Китай заедно със САЩ стана не само една от основните воюващи страни, но и най-надеждно защитен участник в схватката. Тъй като китайската валута не е свободно конвертируема, възможностите за атака срещу нея са ограничени. Но от началото на глобалната криза Пекин започна активно да разширява използването на своята валута в международните търговски разпащания.
"Китай не планира да замени долара с юана в качеството му на световна резервна валута" - каза наскоро във Вашингтон заместник-председателят на външната комисия на китайския парламент Ча Пейсин. Международният валутен фонд потвърди думите му, съобщавайки, че няма намерения да включва юана в кошницата за специални права на тираж - Special Drawing Right - тъй като неговата неконвертируемост за сметка на текущите операции прави невъзможно признаването му за една от световните валути. Но това, че не е конвертируем, юанът има редица сериозни приемущества. Така например, обсъждайки в началото на октомври на страниците на "Файненшъл таймс" план за възможна валутна война с Китай, директорът на Института за световната иккономика "Петерсън" Фред Бергстен - един от най-влиятелните икономисти на САЩ, прави извода, че да се атакува китайската валута не е лесно. Поради липсата на свободна конвертируемост Вашингтон не може да закупи нужното му количество юани на свободния пазар. Благодарение на това Пекин може да се чувства относително свободно и да установява курса на юана по отношение на долара така, че да оскъпява своя износ. Именно поради това Ча Пейсин и хиляди други китайски чиновници и дипломати по целия свят непрекъснато повтарят, че нямат намерения да мерят сили с долара. В последно време обаче Китай рязко активизира усилията си по разширяване използването на юана в търговските плащания. Формално това се прави по чисто икономически съображения. Но в неформална среда близки до властта китайски чиновници вече дори не намират за нужно да скриват, че тези действия са част от далеч по-широк замисъл. Според няколко различни източника стратегията по превръщането на юана в световна резервна валута е била одобрена още в края на 90-те години от тогавашния китайски лидер Цзян Цзъмин.
В официални докуементи на Пекин тази стратегия никъде не е изложена. Но темата за превръщането на юана в световна валута стана една от най-обсъжданите в Поднебесната. Така например Ли Цзин от Китайската акдемия на науките в своите разработки описва стратегията, състояща се от четири етапа. Първият предвижда разплащането в юани със съседните страни. На втория етап се планира превръщането на юана в платежно средство, което може да бъде използвано в целия свят при търговските разплащания с Китай. На третия етап юанът трябва да се превърне в привлекателен инструмент за влагане на средства на домакинства, предприятия и финансови институции. И едва в четвъртия етап юанът трябва да се превърне в една от световните резервни валути, която ще купуват централните банки на другите страни.
Към набелязаната цел Пекин се движи последователно и уверено. Така например в рамките на първия етап в началото на 2000-та година със съседите бе постигната договореност за възможността търговските плащания да бъдат в национална валута. Особено рязко Пекин активизира усилията си по укрепване ролята на юана след началото на глобалната криза. От зимата на 2008 г. Китай започна да сключва сделки с Южна Корея, Хонконг, Малайзия и Беларус в юани. А през пролетта на 2009 г. финансовите власти на Поднебесната обнародваха схема, позволяваща да се правят разчети в юани в международната търговия...
За година и половина обемът на разплащанията в китайска валута достигна 200 милиарда юана (30 милиарда долара). По прогнози на американски банки в края на 2012 г. обемът на търговските плащания в юани може да надхвърли 2 трилиона долара. Да се разшири тази схема по замисъла на Пекин може, като юанът се търгува в двойка с някоя от основните световни валути. По прогноза на Standard Chartered юанът ще стане напълно конвертируем през 2020 г., когато САЩ отстъпят първото място на най-силна икономика на Китай. След 10 години делът на вътрешното потребление в БВП ще се увеличи толкова, че ще позволи да се снижи зависимостта на страната от износа, и тогава юанът може да стане конвертируем.