14 Октомври 2024понеделник22:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Въжделение

/ брой: 229

автор:Тодор Коруев

visibility 3275

Сред експонатите в Добричкия музей има и писалка. Ген. Георги Попов с нея разписва картата с новата граница между България и Румъния, очертана в Крайова на 7 септември 1940 г. На практика географската карта се променя след 21 септември 1940 г., когато българската войска прекрачва границата и родината си връща откъснатите от снагата й Балчик, Тутракан, Добрич, Каварна, Шабла, Тутракан, Дулово, Силистра... А сред първите, преминали старата граница, е художникът Никола Танев, облечен във войнишки дрехи. Заедно с него са Дора Габе, чието родно село Харманлък (Дъбовик) е в окупация, и Елисавета Багряна - и те "войнички", и още писатели и журналисти, за да засвидетелстват един звезден миг в българската история. Ако беше жив Йордан Йовков, и той непременно щеше да запаше офицерския си колан и щеше да тръпне да види отново Златна Добруджа. "Песните на войските бяха секнали, плачеха жените, плачеха закоравелите воини, плачеше и генералът"- пише Никола Танев. Пратеникът на "Колумбия бродкястинг систем" Спенсър Уилямс разказва: "Когато видях жени, деца и старци да целуват ботушите на вашите войници, да покриват пътя им с цветя, аз знаех вече, че българите са един горд народ, който познава светлия образ на свободата и детски й се радва. Такъв народ никога няма да загине."
Ще ми простите, но това покъртително събитие, с което бе осъществено свещено национално въжделение, още не се оценява по достойнство. Естествено е в добруджанските селища славният ден да се празнува най-тържествено, което видях с очите си като участник в културните празници "Албена", организирани от издателство "Захарий Стоянов", още повече че тази година се навършиха 70 години от освобождението на този многострадален български край от румънската окупация и възвръщането му в България. Балчиклии са го определили кратко, но точно, и са го изписали върху мрамора: "21 септември 1940 г. - Деньтъ на нашето освобождение". Годишнината от избавлението на добруджанските българи не стана истинско национално честване, както му прилягаше, нямаше я съпричастността на другите родни покрайнини. Поне камбаните на столичните черкви да бяха забили тържествено, както е било преди 70 години. Пък защо не и в цялото ни отечество. Може би още ни влече инерцията на идеологическите догми, безпринципното слугуване на интернационализма и тесногръдото разбиране за добросъседство, натикали освобождението на Южна Добруджа, отнета по силата на Букурещкия договор от 1913 г. и отново откъсната чрез Ньойския договор от 1919 г., в глухия коловоз на историческата наука, в която истините продължават да се делят на удобни и неудобни. Сред неудобните истини се оказаха и бляскавите победи на Трета армия над румънските и руските войски през 1916 г., славните битки при Тутракан и Добрич, изумителното военно майсторство на българските военачалници, както и двете румънски окупации. Те са бели полета в учебниците по история. Сякаш никога не ги е имало. Колцина от младите днес знаят имената на генералите Тошев, Киселов, Колев, Кантарджиев, макар че на тях има кръстени селища? Или за чутовния подвиг на нашите юнаци, превзели за 36 часа една от най-могъщите крепости в Европа - Тутраканската, където пленяват 28 000 противникови войници и офицери?
На тържествена сесия в Тутракан Общинският съвет направи почетни граждани директорът на музея Петър Бойчев и Красимир Костадинов, младо момче, което за моя изненада се оказа европейски и световен шампион по канадска борба. Впрочем чрез Петър Бойчев много "неудобни истини" стигат до повече хора. Негова експедиция в Северна Добруджа за проучване на бойния път на Трета армия под командването на генерал Тошев доказа категорично, че там повечето от българските военни паметници и гробищата са умишлено унищожени от румънската държава, нищо, че съгласно Ньойския договор правителствата са длъжни да пазят гробовете и паметниците на загиналите чужди войници. Не зная каква е причината - в неизтощимия ни нихилизъм или в байганьовско интересчийство, но Балчик се представя пред света най-често с двореца на реджина Мария. А през нейното владичество хиляди добруджанци намериха гибелта си в лагерите в Молдова, а много други станаха жертва на системни насилия и репресии в провежданата от окупатора антибългарска асимилационна политика, подчинена на идеята за Romania mare (Велика Румъния).
Освобождаването на Южна Добруджа, както казва акад. Георги Марков, е първият, и за жалост последният, плод от "мирната ревизия" на Ньойския договор, но този плод е дълготраен. Пробивът в оня омразен нам Ньой!

Цената на чушките - нагоре с 10% само за седмица

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 195

Засякоха опасна маска за Хелоуин

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 195

Обсъжда се "Сименс" да осигури турбините за 7-и блок на АЕЦ

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 195

Само един кандидат иска да модернизира билетната система на БДЖ

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 195

Мицкоски: Със София няма да сравнявам баби и жаби

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 195

Недостиг на работна сила в Гърция

автор:Дума

visibility 648

/ брой: 195

Полша временно спира даването на убежище

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 195

Накратко

автор:Дума

visibility 906

/ брой: 195

Черната дупка на ББ

автор:Александър Симов

visibility 634

/ брой: 195

Уникален ритуал, насочен към бъдещето

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 195

Всички посочват проблемите, ние даваме решенията

автор:Юлия Кулинска

visibility 590

/ брой: 195

100 решения за България

автор:Дума

visibility 689

/ брой: 195

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ