18 Ноември 2024понеделник18:39 ч.

Тука има, тука нема

/ брой: 136

автор:Панчо Панчев

visibility 1532

Преди седмица присъствах на първата премиера (не правя тавтологична грешка) на новосъздадения в Смолян Родопски народен театър "Орфей", състояла се в залата на местния Военен клуб. Показана беше пиеса на украинския писател Анатолий Крим, която представлява самобитна версия на популярния мит за Дон Жуан. Стабилната литературна основа, съчетала значими житейски ценности и обобщения с драматическото майсторство и чувството за хумор на автора, са позволили на изпълнителския състав да поднесе на зрителите завладяващ спектакъл.
Вместо да правя рецензия на видяното (за артистите Николай Пашов, Румен Бечев, Десислава Пашова и Андрей Петров, и за режисьора Минчо Събев могат да се кажат много добри думи), искам да споделя впечатлението си от чудесната смолянска публика. Долових някаква едва ли не магическа връзка между сцената и залата, между изпълнители и зрители. Недоумяващ новите изразни средства на мнозина млади столични зрители, които вместо да аплодират с ръкопляскане, крещят и свирят с уста, бях закопнял за зрители, които жадно поглъщат всички актьорски думи и жестове, реагират точно, понякога само с въздишки, и са истински участник в сценичното вълшебство. Дори си спомних позабравеното "откритие" на големия руски театрал Станиславски, че публиката е задължителна част на театралното изкуство. За разлика от киното, което може да се прожектира и в празен салон.
Още в разлепените из града афиши на спектакъла беше отправена приятелска покана: "Родопчани, посетете премиерата на своя театър!" В тази покана, във вниманието, с което се гледаше  представлението, и в цялата атмосфера около премиерата се чувстваше изразената полугласно обида на хората, че доскорошният Държавен драматичен театър "Николай Хайтов" е превърнат във филиал на Пловдивския драматичен театър. Навярно художествената продукция на местния театър (притежаващ една от най-хубавите сгради в страната) и финансовото му състояние са дали повод на реформаторите да предприемат тази стъпка, но според мен тя е една от грешките им. Може би са били необходими методична помощ, дори смяна на ръководството, но както би се изразила бабата на Тодор Коруев (тя впрочем е от този край), не е добро решение - заедно с мътната вода да се изхвърля от коритото и бебето.   
И без да има на подчинение тукашната сцена, пловдивският колектив пак би могъл да й гостува с някои свои представления. Но едва ли той би тръгнал да обикаля малките родопски селища, каквато роля трябва да играе една местна формация. Светлината в края на тунела по този въпрос е дочутият от мен слух, че смолянци имат намерение да върнат своя театър, който да се превърне от държавен в общински. Желая им успех в осъществяването на тази идея.
Използвах свободното си време да се разходя из Смолян (с който ме свързват приятни спомени) и с удоволствие разгледах новопостроената в центъра на града грамадна църква. Нещо повече - аз, който се ядосвам на изникналите в това гладно време храмове и параклисчета в София, смирено запалих по свещичка за мъртвите и за живите, както му е редът. А какво, ако не място за пречистване, за извисяване на душите, е и театърът - този храм на културата, човечността и българщината, за които не може за има неверници! Колко необяснимо е това, че обикновените миряни го разбират или чувстват, а централните административни фактори не го усещат!
Още нещо ме впечатли, когато вече бях в автобуса обратно за София - взаимоотношенията между хората. Как не видях някой да блъска околните, за да седне първо той, което е нормална гледка в родния ми столичен град! Под влияние на огромната спокойна и потънала в зеленина планина ли, или с някакво друго обяснение, тукашните жители сякаш бяха различни. Шофьорът например не пропусна дружески да махне с ръка на колегите си, които караха срещу него. Нормално е тези хора да имат и свой театър.
Може би изоглавеното ми въображение е виновно, обаче като се замислих за смолянските зрители и театралния им проблем, кой знае защо си спомних за играта "Тука има, тука нема". Не подозирам никого, че печели от нея, но губещи явно има. Те съвсем правилно са възприели известната максима, прокламирана от писателите Илф и Петров - че делото за спасяване на удавниците е в ръцете на самите удавници. Поне донякъде. На добър час!
 

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1113

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 385

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 376

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 414

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ