18 Ноември 2024понеделник08:33 ч.

Кървави атентати в Кампала

Взривовете са евентуален ислямистки отговор на намесата на Уганда в умиротворяването на Сомалия Ричард Лох

/ брой: 158

автор:Дума

visibility 2422

Ричард Лох

Двете бомбени експлозии, които убиха най-малко 64 души в Кампала, столицата на Уганда, гледащи финала на Мондиала, пораждат подозрения за ислямистка връзка в нападенията заради присъствието на угандийски военни в Сомалия. Засега никой не е поел отговорност за атентатите. Но угандийските миротворци помагат на подкрепяното от Запада правителство на Сомалия, борещо се с вдъхновените от "Ал Кайда" ислямистки бунтовници, начело на които стои движението "Аш Шабаб".
Координираните нападения срещу претъпкани с хора места са отличителен знак на "Ал Кайда" и на групировките, свързани с мрежата на Осама бин Ладен. Сомалийските ислямисти от "Аш Шабаб" твърдят, че са свързани с "Ал Кайда". Представители на западни служби за сигурност вече предупредиха, че Сомалия може да бъде използвана като отправна точка за атаки срещу нейните съседи и срещу по-далечни държави от региона.
Угандийците са луди по футбола. Нападението срещу множеството, събрало се в два ресторанта в угандийската столица Кампала, за да гледа финала на Мондиала, е планирано така, че да вземе максимален брой жертви. Това беше единственият по-сериозен инцидент, белязал първото африканско домакинство на футболните финали.
Силите за сигурност на Република Южна Африка бяха поставени на бойна нога, за да предотвратят нападения срещу самия Мондиал.
Името на едното от заведенията, станали мишена на атентатите в Уганда - "Етиопски селски ресторант" - засилва подозренията за ислямистката следа. Етиопските сили влязоха в Сомалия в края на 2006 г., за да прогонят ислямистките движения от столицата Могадишу. Етиопската военна операция предизвика сегашния бунт и въпреки че Етиопия изтегли войските си, ислямистите продължават да гледат на нея като на най-големия си враг.
В последните години насилието до голяма степен бе в пределите на Сомалия и не се разпространи в останалата част на Източна Африка. "Аш Шабаб" обаче заплаши с нападения срещу Уганда и Бурунди, защото те имат войски в Сомалия. Угандийските войски са гръбнакът на 6-те хиляди военни на Африканския съюз в Сомалия. Сомалийските ислямисти заплашиха също така Кения и Етиопия.
Сомалийският президент Шариф Шейх Ахмед в събота заяви пред "Ройтерс", че е притеснен от нарастващия брой чужди джихадисти, присъединяващи се към ислямистките бунтовници в Сомалия. Той предупреди, че те са все по-голяма заплаха за регионалната сигурност.
Източна Африка и преди е била мишена на ислямистите. В бомбените атентати срещу посолствата на САЩ в Кения и Танзания през 1998 г. загинаха 224 души. Тогава САЩ обвиниха "Ал Каида" за тези нападения. Четири години след това атентатор се взриви в кенийски хотел на брега на Индийския океан и уби 15 души.
Уганда води в продължение на две десетилетия война с бунтовниците от "Съпротивителната армия на Бога" (САБ), известни с отвличанията на деца, убийствата, изнасилванията и осакатяване на хора, извършени по време на тяхната битка за установяването на теократичен режим.
Но САБ, преследвана от угандийската армия, докато Международният наказателен съд издирва нейните лидери, се пръсна из отдалечените и нестабилни райони в съседните страни и вече почти няма очевиден мотив, нито сили да извърши нападения, каквито би извършила една ислямистка групировка.
Според разузнавателни данни бунтовническата групировка Обединени демократични сили се прегрупира в Демократична република Конго. Но повечето анализатори смятат, че силите й са тотално изчерпани.
Политическото напрежение в Уганда расте. Залозите се повишават, защото е предвидено догодина там да започне добив на петрол. Опозицията заплашва да бойкотира изборите следващата година, ако избирателната комисия не бъде сменена, но тя не би спечелила почти нищо от подобни атентати.
В краткосрочен план взривовете едва ли ще накарат Уганда да се откаже от ролята си в Сомалия. Ако се окаже, че атентатите са свързани с "Аш Шабаб", това може да предизвика твърд отговор в Могадишу, където в миналото угандийските военни редовно подлагаха на минометен обстрел бастионите на бунтовниците.
В дългосрочен план нападенията могат да породят още въпроси какво точно прави Уганда в Сомалия и защо поема там риска да подкрепя правителство, което на практика контролира само няколко квартала в сомалийската столица.
В края на краищата решение по този въпрос ще вземе президентът на Уганда Йовери Мусевени, който е на власт от 1986 г. и който се очаква да спечели още един президентски мандат следващата година въпреки все по-силната и сплотена опозиция.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1878

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1896

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1933

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1989

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1872

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 2058

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1762

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 2027

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1980

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1943

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1818

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ