18 Ноември 2024понеделник20:46 ч.

Как загина символът на Америка

Ерата на тероризма струва скъпо на човечеството

/ брой: 209

автор:Галина Младенова

visibility 3247

Тази година отново в целия цивилизован свят се отбелязва датата 11 септември 2001-а - денят на терористичните атентати в САЩ. Дата, която е отново повод да се замислим за тероризма, за новата война и за предизвикателствата на новото време. Колкото и да ни е неприятно, трябва да се примирим с факта, че човечеството навлезе в ХХI век с една нова заплаха и с един нов световен враг.
В САЩ 11 септември предизвика шок. Резултатите от стреса обаче се усетиха в целия свят. И днес трагичните събития се смятат за повратен момент в историята. Неслучайно мнозина твърдят, че именно атентатите на 11 септември "са открили ерата на тероризма и тревогата".
Какво обаче се случи в онзи трагичен ден? Деветнадесет похитители, изпратени от Осама бен Ладен, превземат 4 търговски самолета и с хитрост избягват въздушната отбранителна система, поразявайки 75% от целите си. В резултат кулите близнаци на Световния търговски център падат разрушени по метода "палачинка", докато самолетът, поразил Пентагона, се изпарява след удара, както и самолетът, който се разби в Шенксвил.
Под рухналите небостъргачи загиват 2843-ма души. Предполага се, че в сградата на Пентагона във Вашингтон намират смъртта си още около 800 души. Няма оцелели от 226-имата пътници в отвлечените самолети.
Кадрите на хора, скачащи в отчаянието си от горящите кули на Световния търговски център, обиколиха света. Трагедията разтърси Америка със силата на втори Пърл Харбър. Разрушаването на кулите близнаци - един от символите на американската икономическа мощ, нанесе сериозен удар не само върху институциите на Америка, но и върху доверието на американците в тяхната система и в способността й да ги защити от всякакви заплахи. Нещо повече - тя накара гражданите на Страната на неограничените възможности да осъзнаят своята уязвимост, да застанат лице в лице с истината, че въпреки своята военна мощ и политическо влияние съвсем не са застраховани от подобни трагедии.
Минути след рухването на кулите близнаци тогавашният американски президент Буш-младши се закле, че ще отмъсти на ислямистите. Войната срещу тероризма всъщност започна само месец по-късно, когато американските войски започнаха операция срещу режима на афганистанските талибани, които бяха приютили "Ал Кайда". Последва и атаката срещу Ирак.
Остава ли терористичната заплаха все толкова силна и какво се промени за това време?
Девет години по-късно Осама бен Ладен е все още на свобода, но идеологическата подкрепа и готовите на саможертва бойци в името на каузата изглежда стават все по-дефицитни. Терористичната мрежа "Ал Кайда" е под сериозен натиск в бастиона си в отдалечените племенни територии в Пакистан. Тя среща все повече трудности в набирането на доброволци, които да продължават зрелищните й операции в страните от Запада, смятат правителствени и независими експерти. Западни специалисти в сферата на антитероризма и ориенталисти коментират, че организацията е в сериозна криза по отношение на способностите си да намира, вдъхновява и тренира доброволци.
Резултатите от войната срещу тероризма се оценяват нееднозначно. От една страна, битката стана глобална. Много държави проявиха солидарност с американците и предприеха мерки срещу тероризма. Този проблем стана един от основните в дейността на ООН и редица други международни организации.
От друга страна, битката с тероризма претърпя и провали. След САЩ големи атентати станаха в Испания, Великобритания, Индонезия, Мароко и други страни. Отново се разпалиха битките в "питомника на терористите" Афганистан.
Ерата на тероризма като цяло струва доста скъпо на човечеството. Не става въпрос само за преките разходи за издръжката на нарасналия брой сътрудници в правоохранителните органи и специалните служби, за патрулиране и охрана на границите, пристанищата и летищата.
Цената, която на практика плаща всеки един от нас, се изразява и в поскъпналите самолетни билети, и в неудобствата при преминаването на контрола по летищата, и дори в невъзможността да вземеш със себе си бутилка вода. Всъщност събитията от 11 септември промениха много неща в живота на целия свят.
Междувременно на самото място на трагедията сега кипи трескава работа на най-големия строеж в Ню Йорк. Според плановете там трябва да бъдат издигнати пет сгради, а също така и ще бъде изграден парк с 600 дървета, които ще напомнят за жертвите на 11 септември.
Центърът на цялата композиция ще е новата сграда на Световния търговски център, която беше наречена "Freedom Tower" (Кула на свободата). Очаква се към края на годината да бъдат построени 50 от 104-те планирани етажа на небостъргача. Проектът предвижда това да стане най-високата сграда в САЩ - очаква се тя да бъде цели 541 метра. Височината на небостъргача във футове е равна на 1776 - число, равно на годината, в която е обявена независимостта на САЩ. Към него ще има мемориал за жертвите от 11 септември.
Отношението на нюйоркчани към проекта не е еднозначно. Най-много спорове обаче предизвика решението на администрацията на града да построят джамия с мюсюлмански културен център в непосредствена близост до мястото на трагедията.

Трагедията от височината на птичи полет



Едва през февруари тази година американски фотожурналисти получиха достъп до фотографии от терористичния акт на 11 септември 2001 г., които досега са били секретни. Твърди се, че снимките (почти 3000 на брой) са били заснети от полицейски хеликоптери и са били скрити от обществото, защото са служили като материал за разследването.
Тези снимки са уникални, тъй като в деня на атентата само хеликоптери са имали право да летят в небето над Ню Йорк в непосредствена близост до кулите близнаци.
Цели девет години по-късно и светът получи възможност да види как е изглеждало срутването на кулите, а и самият град след трагедията от височината на птичи полет.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ