18 Ноември 2024понеделник22:34 ч.

За да дойде Сънчо

И за навиците, които го прогонват

/ брой: 283

автор:Дума

visibility 2038

Около 1/3 от живота ни преминава в сън. На пръв пъглед - беполезен ангажимент и губене на ценно време. Но... Напрегнатото всекидневие, изнервянето в работата заради изискванията на шефа или нравите на колегата, както и домашните и семейните ангажименти често водят до недоспиване. Ако то се превърне в навик, може сериозно да навреди на здравето.
В сравнение с 60-те години всички хора са започнали да спят средно 2 часа по-малко, сочат световни проучвания. И още, че 66% от жителите на планетата спят между 6,5 и 8,5 часа, други 16% спят повече от 8,5 часа и 18% по-малко от 6,5 часа. Недоспиването е причина за 10% от катастрофите по света, а само в САЩ тези пътни произшествия са причинили загуби от около 12,5 млрд. долара (без да се броят смъртните случаи). Пак в Америка, където медиците правят какви ли не проучвания, е установено, че само за 1 година (през 1973 г.!) са употребени 6500 тона сънотворни, а през 2004 г. са издадени 35 млн. рецепти за такива медикаменти. Продажбите на сънотворни се повишиха със 7% през 2009 г., показва изследване за развитието на здравния сектор, проведено от компанията IMS Health. Мнозина го обясняват с кризата.
Безсънието е най-честото разстройство на... съня. Установено е, че 10 до 25% от хората на планетата страдат от временно безсъние, а 7-20% -от хронично (когато безсънието продължава повече от 3 седмици). Изследване на Станфордския университет (САЩ) показва, че имунната система води най-активна борба с бактериите по време на нощния сън, а във фазите на покой тя произвежда специални антитела. Имунната система се нуждае минимум от 4 до 5 часа сън, за да възстанови напълно съпротивителните си сили.
 Постоянното недоспиване може да доведе до затлъстяване, спомага за развитие на хипертония и диабет, установиха неотдавна учени. Според тях рязко се влошава способността на организма да усвоява глюкозата, което води до повишаване на съдържанието й в кръвта.
За жалост всеки от нас има навици, които са в състояние да прогонят съня. Например да вечеря обилно по-малко от 3 часа преди лягане. И още: когато човек спи свит на къбло - лошата поза е причина за болки в гърба, от които се оплаква всяка трета жена. "НЕ пускайте животни в леглото си", съветват медици и припомнят, че тяхната козина и слюнка са мощни алергени. Детските плюшени играчки също са проводници на алергени. Лекарите ни изненадват: дръжте играчките 10 часа във фризера.
Не спете с грим, е съветът на дерматолозите и на алерголозите.
Някои смятат, че трябва да спят в студена стая. Но студът ще ви накара да се свиете на кълбо, а оттам ще последват проблеми с врата, гърба и раменете.
За да сте в хармония с електромагнитните полета, спете с глава на север, крака на юг. Ако не се чувствате добре в леглото си, спите неспокойно, преместете леглото и опитайте друг ъгъл.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ