19 Ноември 2024вторник05:47 ч.

Д-р Людмил Веселинов

Д-р Людмил Веселинов:

Нужна е повече власт за местните власти

Когато средствата се дават, както в момента, с постановление на Министерския съвет, няма как да очакваме да се случи нещо позитивно за общината, казва кметът на Попово

/ брой: 129

автор:Ина Михайлова

visibility 1007

Д-р Людмил ВЕСЕЛИНОВ е кмет на община Попово за осми пореден мандат. От 1991 до 2003 г. е номиниран за поста от БСП, а от 2003 г. досега - от местна коалиция "Заедно", подкрепян от Българската социалистическа партия.

- Д-р Веселинов, след седем мандата зад гърба си и почти в средата на осмия, без съмнение имате прецизна диагноза за проблемите на българските общини. Ако изключим недостига на средства, кои са трите най-важни по ваша преценка?

- Ако зададем този въпрос на гражданите, те биха отговорили, че основните проблеми са безработица, ниско ниво на заетостта, недостатъчни доходи, малки инвестиции, като те дори не са свързани със съществуващото качество на общинските услуги. Ако на този въпрос отговаря кметът, отговорът е следният: липсата на фискални права, неразборията около споделените между държавата и общината отговорности, дисбалансът между законовите правомощия на българските общини и наличните ресурси за упражняването им. Спорът между централната и местната власт за повече права и финанси за тяхното осъществяване отстрани изглежда като борба за власт. Много красиво звучи словосъчетанието "местна власт", но, за съжаление, поради липсата на реална децентрализация, до голяма степен е лишено от съдържание.

Темата за децентрализацията, която се обсъжда от десет и повече години, трябва да бъде реализирана и административно, но най-вече финансово. Когато един кмет може да разпределя и има по-голяма възможност за финансова свобода и е независим в решенията си, в това доколко има или не добри отношения с централната власт, тогава започва реалното управление на основните принципи на добрите практики на управление. По целесъобразност и по разходване на финансовия бюджет.

Защото, когато средствата се дават, както в момента, с постановление на Министерския съвет, няма как да очакваме да се случи нещо позитивно за общината. Това са разпределени средства на всички нас, на всички българи, които си плащаме данъците, и е недопустимо да се разпределят на база кой градоначалник е симпатичен или не на централната власт.

Това трябва да приключи навсякъде в държавата и само кметовете, които могат да си защитят бюджета, на равни, прозрачни начала, те да бъдат финансирани. Или - повече власт за местните власти.

- "Заедно" е ключовата дума на вашето управление. Какви възможности разкриват сътрудничеството и съпричастността в развитието на една община?

- Освен от съветниците от "Заедно", съм подкрепян и от съветниците на БСП и АБВ, което ни осигурява комфорт в работата. Иска ми се останалите да осъзнаят тежестта и отговорността на избора на гражданите, да не използват сесиите на местния парламент за лични изяви и изграждане на "имидж". Предстои ни още много сериозна работа, която изисква активност и отдаденост от всеки, нуждае се от приноса на всеки гражданин, от отговорността на всички политически сили, обединени от искрената загриженост и силна отговорност за Попово и общината. Вярвам, че със съвместни усилия можем да постигнем дори и най-смелите цели за развитието на община Попово.

Благодаря за подкрепата и на гражданите. Да, те са в удобната роля да критикуват администрацията, но трябва да виждат и своето място в процеса на развитие на града и общината, защото основното и най-важното са хората и самоуправлението е присъщо на тях, а не на територията. Очаквам от поповчани наистина да съграждаме заедно, очаквам от тях повече позитивизъм, да имаме добър диалог и така да се раждат много идеи, да бъдат взискателни, защото това ще е знак, че Попово и общината ще се променят към по-добро.

- Вие сте не просто доайен на българските кметове, но и сте преминал през всички избирателни кампании от първите демократични избори през 1991 г. до днес. Какви са качествата, без които един кмет не би могъл да се справи?

- Кмет не се става, а се създава с години и много упорит труд. В днешната политическа и житейска реалност е необходимо да притежаваш увереност, последователност, решителност, да носиш отговорност и да делегираш такава, трябва да можеш да стигнеш там, отвъд всякакви граници, където другите биха спрели. И, разбира се, честност, почтеност и здрав морал. Хората са изключително чувствителни към тези качества на управниците и дори съмнения за пyкнaтини в мopaлнитe кaчecтвa нa кмeтa гo дoвeждaт дo мoмeнтaлeн пpoвaл.

Инспекторатът на МС иска наказания в Министерството на културата

автор:Дума

visibility 475

/ брой: 220

4 щама на грипа тази година

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 220

3 януари ще бъде учебен ден в София

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 220

Експерти алармират за криза с тока през зимата

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 220

Инфлацията рязко се ускорява през миналия месец

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 220

Застраховката на такситата поскъпва заради честите инциденти

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 220

Еврокомисията повиши очакванията си за българската икономика

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 220

Стреляха по резиденция на Бенямин Нетаняху

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 220

Тръмп гласи високи мита за Евросъюза

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 220

Гръцката полиция на крак заради демонстрации

автор:Дума

visibility 361

/ брой: 220

Ново ниво

автор:Ина Михайлова

visibility 1145

/ брой: 220

Това не са услуги

visibility 416

/ брой: 220

Иска ли Зеленски мир

автор:Юри Михалков

visibility 404

/ брой: 220

За лъжите и истините, свързани с „Гунди – легенда за любовта“

visibility 447

/ брой: 220

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ