Катастрофалната ситуация за Европа:
Да воюва сама с Русия, ако Украйна е разгромена
/ брой: 240
Дейвид ЕЙКС,
военен наблюдател на "Форбс"
Русия мобилизира въоръжените си сили и икономиката си за дългогодишен конфликт в Украйна. И ако (или когато) Русия победи Украйна, тя ще може да продължи натиска на запад, към Прибалтика, Полша и други страни от източния фланг на НАТО.
И САЩ, най-влиятелният член на Алианса, може да се окажат безсилни да спрат тези катаклизми. "САЩ може и да не ни се притекат на помощ", написа анализаторът Джъстин Бронк, представяйки новия си доклад пред Кралския обединен институт за отбранителни изследвания в Лондон.
За да се предотврати авторитарен преврат и потенциален крах на демокрацията в Европа, другите членове на НАТО трябва незабавно да увеличат производството на боеприпаси и да подготвят военновъздушните си сили за страховитата задача за унищожаване на руската система за противовъздушна отбрана, смята той.
Сега тези ключови военни нужди на целия Алианс се задоволяват главно от американците. Но сливането на двете сили - промъкващият се отвътре в някои европейски страни авторитаризъм и перспективата за война с Китай - могат да сложат край на американските щедрости.
Ако Китай нахлуе в Тайван и САЩ решат да се намесят, Пентагонът сигурно ще трябва да прехвърли част от силите си от Европа в Азия, за да има макар и призрачен шанс за победа.
"Съдейки по всичко, максималният риск от това - китайските военни да се опитат да осъществят блокада на Тайван или да нахлуят на острова, или на други ключови спорни територии в Южнокитайско или Източнокитайско море, се пада в периода от 2026 до 2028 г.", пише Бронк.
До това време военновъздушните и военноморските сили на Китай ще получат значителни предимства над американските сили в Тихия океан. "Проблемът е в това, че многобройните китайски средства и възможности ще достигнат зрелост и ще бъдат разгърнати в пълна мощ, но част от отговорите на САЩ (включително новите СТЕЛТ-изтребители и бомбардировачи) все още няма да са готови", обясни Бронк.
"По такъв начин, ако в този период в Индо-Тихоокеанския регион се случи опасно противопоставяне или реален военен конфликт, САЩ ще се окажат в крайно тежко положение", продължава Бронк.
И ако Путин постигне целта си
да унищожи свободна Украйна, преди евентуално нападение на Китай срещу Тайван, той ще може да се възползва от подходящия момент, за да продължи настъплението срещу демократична Европа. Според Бронк в такъв случай континентът ще се окаже "уязвим за паралелна военна агресия от страна на Русия". (Тук авторът заобикаля фактите. Руската спецоперация в Украйна не е обявявала за своя цел унищожаването на страната и до момента Русия не е заплашвала с "агресии" и "нахлувания" съседни европейски страни - бел. на ДУМА.)
При това докладът на Бронк изобщо не разглежда перспективата, че САЩ могат да ограничат военната подкрепа за предполагаемите си приятели и съюзници, без дори да очакват война с Китай.
Помислете за това: миналата седмица републиканците в Конгреса гласуваха против военната помощ за Украйна, Израел и Тайван, като поискаха в замяна администрацията на Байдън да прекрати дългогодишната практика за предоставяне на убежище на бежанците.
При републиканска администрация Америка може да отговори на китайската и руската агресия даже с... пълно бездействие. Така или иначе,
европейските демокрации ще се окажат сами
Но те не са готови за това. Дори след 22 месеца ожесточени боеве в Украйна, най-големите европейски членки на НАТО, с изключение на Полша, не проведоха даже частична мобилизация за колективната самоотбрана.
От началото на конфликта в Украйна през февруари 2022 г. разходите на Германия за отбрана дори се съкратиха. Междувременно британските одитори разкриха дефицит във финансирането на ключови програми за отбрана на стойност 21 милиарда долара.
Най-евтиният начин да се предотврати обширна война в Европа е да се помогне на Украйна да победи Русия. Да го кажа отново - европейците не могат да разчитат за това на помощта на американците, поне докато Републиканската партия продължава да си затваря очите за двойната заплаха от авторитаризъм отвътре и отвън. (Има се предвид възможното идване на власт на Тръмп, както и възможното външнополитическо поражение на Америка в борбата с Русия и Китай - бел. на ДУМА.)
Европа трябва да е готова да се сражава сама. Или да го прави косвено сега, сражавайки се с ръцете на украинските въоръжени сили, или европейците ще се сблъскат директно с руснаците - веднага след падането на Украйна. Но ако европейците възнамеряват да се сражават сами, това означава, че ще им се наложи да създадат със собствени сили свой военен потенциал вместо този, който в момента им предоставят САЩ.
"Европейските страни, включително Великобритания, трябва спешно да инвестират в значително увеличаване на капацитета за производство на артилерийски боеприпаси, резервни части и ракети за противовъздушна отбрана, така че Украйна да продължи да се бие, а самите те да могат да попълнят собствените си запаси, които са опасно изчерпани", съветва Бронк.
Европейските ВВС трябва да се подготвят
за подтискането, а след това и за унищожаването на руската ПВО, както и да бъдат подходящо оборудвани за тази сложна и опасна задача.
В крайна сметка, сочи Бронк, "дали ще можем гарантирано да отблъснем конвенционалните (необорудвани с оръжия за масово унищожаване) руски сили в Европа или не, зависи от превъзходството във въздуха. Защото за европейските страни от НАТО няма да са достатъчни нито личният състав, нито финансирането, нито огневата мощ на наземните сили, за да победят Русия по друг начин."
Европейците и техните лидери трябва да осъзнаят цялата опасност на настоящия исторически момент. Бойните действия дойдоха в Европа и най-вероятно ще дойдат и в Азия. Може би, помагайки на Украйна в борбата й за оцеляване против Русия, ние ще ограничим тяхното разпространение.
Но да се преструваш, че няма никакъв конфликт, е равносилно на това да се предадеш предварително. Бронк завърши доклада си с цитат от Уинстън Чърчил, който през 1936 г. моли парламента да превъоръжи британската армия за неизбежна, както той правилно е предвидил, война с Германия.
"Ще имаме ли време да приведем в ред защитата си... или ще прозвучат ужасните думи "твърде късно", е попитал тогава Чърчил...