Байдън е пред труден избор в Близкия изток
/ брой: 4
CNN
Няма особено много възможности за погасяване на настоящата тенденция в Близкия изток. В същото време ключовите държави, въпреки че говорят за мир, волно или неволно допринасят за разпалване на противоречията.
Въпреки че всички изтъкват необходимостта да се забави темпът на взаимните обвинения, конфронтацията само се разраства. Съединените щати потопиха няколко лодки на йеменските хути в Червено море и нанесоха удар по лидера на въоръжени бунтовници в Ирак, за когото се предполага, че стои зад поредица от нападения срещу американските сили в региона.
Не изостава и Израел, който нанесе удар по обект в ливанската столица Бейрут, ликвидирайки един от лидерите на групировката Хамас. При това САЩ веднага заявиха, че Израел не ги е информирал за плановете си за атака на ливанската територия, а нападението изглежда е "рискована стъпка" на действащото правителство на Бенямин Нетаняху.
В същото време самият Вашингтон е на кръстопът по отношение на йеменските хути, които продължават да заплашват търговското корабоплаване в Червено море. Удар по Йемен би станал начало на въвличането на Щатите в поредния конфликт в региона, от който американците не се нуждаят. Но липсата на такъв удар вече се сблъсква с обвинения за слабост и малодушие от страна на техните републикански съперници.
Днешните Съединени щати нямат никакво желание отново да се забъркват в свързаните с големи разходи близкоизточни дела. Опитът от последните двадесет години говори за желанието да се отдръпнем от проблемите на неспокойния регион. Но решаващата стъпка тук, очевидно, Вашингтон тепърва предстои да направи.