07 Юли 2024неделя22:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо Германия не разрушава съветските паметници?

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 1647

Латвия и Естония, а сега и България, демонтираха паметници на Съветската армия, но една държава отказа да го направи - Германия.
В Германия има над 1000 паметника на загиналите съветски войници в сраженията срещу нацистите. Докато повечето са в бившия комунистически Изток, някои са в западната част, която беше под контрола на САЩ и Великобритания след Втората световна война, включително мемориал от съветски танкове, недалеч от Бранденбургската врата.
Независимо от политиката на правителството срещу Русия, съветските паметници в Германия са защитени. Преди страната да бъде обединена през 1990 г., двете части на Германия подписаха договор с Москва и се съгласиха да запазят и да се грижат за паметниците.
"Трябва ясно да покажем, че спазваме договорите за свобода и демокрация, дори с Руската федерация", коментира историкът Илко-Саша Ковалчук в интервю за "Блумбърг".
Друга причина да не се събарят паметниците в Берлин е, че много от тях са гробища. Над 80 000 войници от Червената армия са загинали при превземането на Берлин, а около 13 000 от тях са погребани в парка "Шьонхолцер" в северен Берлин. Неслучайно президентът на Западна Германия Рихард фон Вайцзекер заяви в забележителната си реч през 1985 г.: "Поражението на нацията през Втората световна война всъщност е освобождение".
Бившият комунистически Изток на Германия е по-малко антагонистичен към Русия поради историческите връзки. Много източногерманци претърпяха социални и икономически трудности от обединението, които породиха симпатия към някои аспекти на старата система. "Дали на някого му харесва или не, Съветският съюз освободи Германия от нацизма. Тези неща (паметниците) напомнят за това", каза Ковалчук пред "Блумбърг".

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 1400

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 1390

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 1629

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 1434

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 3194

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 1643

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 1575

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ