08 Юли 2024понеделник14:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Как си ти?

Мръсни думи в българския език

Лепнат ли ти етикета РАБОТЯГА - не чакай чест, почит и... финикийски знаци

/ брой: 192

автор:Дума

visibility 3461

Катя Янева

Всеки език си търпи някакъв брой мръсни думи, изрази и изречения. Неприлични. Те по правило са недопустими за изписване в печатните издания и за изговаряне публично. Видим ли многоточия, необосновани граматически, ясно е - под точките се крие някоя мръсотия. От друга страна, възпитаните хора, каквито всички искаме да сме, дори влизайки в пререкания, избягват да си разменят споменатите думи, още повече - изреченията със същия характер. Разбира се, в нашето крайно напрегнато велико време, стигнало до опасно невротизиране на индивидите, държавните институции и гражданските организации, все по-често някой ще се изпусне да плесне някоя гадост, а и печатните издания с наслада се пристрастяват към тъй възбуждащите публиката мръсотии. Специалистите-езиковеди се мъчат да ни втълпят, че езикът се развива и не може да се рита срещу естествените процеси. Добре. То и ние посвикнахме с новото разкошество на езиковото ни общуване. Свободата радва всекиго. И пишещи, и четящи, и говорещи. Но като потъваме в насладите от разкрепостеното слово, ние с недоумението на неспециалистите забелязваме неочаквано явление: езикът ни се пълни с думи, да ги наречем, вторично омърсени. Изненадани сме. Думи, които векове са просъществували в сияйна чистота и ние като папагали сме ги употребявали, без да си изплакваме устата след това, сега ни компрометират из основи, лепват ни неотмиваемо петно. Време ли е да се замисляме за многоточия върху тях, за въздържание в интелигентни разговори?
Вземете думата ТРУД. Как я чувате, как я виждате, когато я изписвате. И нейните сродни, и нейните производни - трудя се, работя, трудов човек, трудов стаж, работна заплата... Наскоро ми се наложи да напиша за един литератор, че е крайно трудолюбив. Написах ли го? Как не! Прочетат ли го това ми ти ТРУДОЛЮБИВ, мигом ще кажат - ега ти тъпия работяга. Т.е. прекрасната в отминало време думичка ТРУД се свързва вече с тъпо натегачество, глупост и бездарие. Кажеш ли, че еди кой си е придобил еди какви си несметни богатства с ТРУД, веднага ще те определят като наивник и кръгъл глупак, несъвместим с епохата. Ако пък ти самият вземеш, че се изкажеш, че се трудиш от сутрин до вечер, и то от сърце, и то - без да мислиш единствено колко ще ти платят, колцина ще ти повярват. Има да си тънеш в недоверие, чувствайки се не на мястото си и не във времето си. Само заради едното признание, че работиш с удоволствие. Защото - генерално вече - трудовият човек става равен на БАЛАМА. Работен може да е бил дядо ти, работна може да е била баба ти, майка ти, някой си от тях може да е бил и герой на труда, но ти гледай да си далече от тази дума. Лепнат ли ти етикета РАБОТЯГА - не чакай чест, почит и финикийски знаци. А и наследниците ти ще те гледат със съжаление.
Но... като се размисли човек, искам да кажа - като се размисли не като работа, а като развлечение - изглежда обновяването на мръснословието ще да е много сложно явление. Езиковедите едва ли ще се справят. С какви думи може да бъде заменена думата "труд", нейните сродни и производни? Все нещо като ТРУД трябва да се СЛУЧВА в държавата, нали, макар да отпадна архаичното КОЙТО НЕ РАБОТИ, НЕ ТРЯБВА ДА ЯДЕ. Защото яденето няма как да отпадне. Е, като ще се случва ТРУД, как ще се наричат тези, които го упражняват, но да се наричат така, че да не бъдат омърсявани от названието ТРУДЕЩИ СЕ? Оставим ли ги да се чувстват зле от омърсяването, т.е. РОБИ, РОБИ на труда, а не им предлагаме залъгалките ТРУДОВИ ПОДВИЗИ, УДАРНИК, ПЪРВЕНЕЦ, а и като им ликвидирахме първомайските панаири, няма ли да ги настроим тези хора антиобществено? Защото човек за ПАРИ, не за едната ТРУДОВА ЧЕСТ живее, няма защо да си затваряме очите. И значи една дума като е станала мръсна, трябва езиковедите да се задействат и да регламентират употребата й.


 

53% не са чули за промени в Конституцията

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 127

Доброволци от Русе откриха „Пътека на авлигата“

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Енергетиците станаха заложници на хаоса във властта

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Предлагат по-висок таван на ваучерите за храна

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 127

Започват проверки на екскурзоводите

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Започва ремонтът на Дунав мост

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Лондон иска рестарт на диалога с ЕС

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 127

Французите гласуваха на втори тур

автор:Дума

visibility 81

/ брой: 127

България и Китай стават все по-близки

автор:Таня Глухчева

visibility 96

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 67

/ брой: 127

Галактически кабинет

автор:Александър Симов

visibility 75

/ брой: 127

Посланията на Орбан в Москва

visibility 72

/ брой: 127

Нов сюжет за "Параграф" 22 "написа" вотът "2 в 1"

автор:Юлия Кулинска

visibility 82

/ брой: 127

Байдън задълбава кризата на „дълбоката държава“

автор:Юри Михалков

visibility 79

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ