10 Септември 2024вторник03:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Думи за баланса

Нужни са юристи, които с авторитета и разума си да сложат преграда пред криворазбраната или кривоприлагана демокрация

/ брой: 128

автор:Владимир Георгиев

visibility 3271

Да вземеш страна в чужд спор е рискована работа. Рискът е двупосочен, но еднозначен - и да си прав, и да сгрешиш, е идентично. Ако си прав и си взел страната на този, чийто аргументи са по-силни и убедителни, ще се постави въпросът защо си го направил, при положение че справедливостта няма нужда от оправосъдяване. Ако не си прав и си взел страната на погрешното мнение, тогава ставаш съучастник в несъвършенството - допуснал си с личен принос неправдата да тържествува поради своето многогласие или фиктивно мнозинство. 

Тези неща, последните, не са тъждествени. Правото познава т.нар. многогласни акции, те нямат нищо общо със славеите, понякога също определяни така. Те са вид ценни книги, даващи на притежателя им привилегията да упражни повече от един глас на акция при вземането на колективни решения, т.е. броят на акциите не е равен на броя на гласовете. И в живота се случва малко на брой хора - но по-гласовити, привилегировани, кресливи или агресивно нискочели, да наложат волята си над по-многобройните, но по-умерени, скромни или възпитани люде.

Ето защо най-добре е да съблюдаваш баланса на силите и начина, по който те си противостоят. Не да се месиш в чуждите спорове, особено ако не познаваш детайлите, а да наблюдаваш внимателно дали спорещите спазват правилата на дискусията и нормалността на разногласията. Ако всичко е наред в процедурно отношение, страните имат равен шанс да докажат тезите си и значи битката между тях е достойна. Това е по-важно от самата битка. В крайна сметка по-добрият, по-зрелият и по-качественият ще спечели: това ще е добре за всички.

Нещата се усложняват, когато си предубеден или когато имаш интерес да вземе връх онзи от спорещите, от когото имаш полза. Тогава вече правиш всичко възможно да направиш правилата неприложими или такива, че те да вършат работа само на твоя човек. Защото при равнопоставена битка и при еднакви правила той ще загуби. И, не дай Боже, да имаш удобството или юридическата привилегия да дадеш несправедливо оръжие в ръцете на твоя фаворит, тогава тежко му и горко на опонента.

Ето това, опасявам се, правят в момента управляващите. Създават се умишлено криви закони и норми, които не само че не съответстват на юридическите европейски образци и директиви, но и внасят хаос и двузначност в практиката. Примери много, но има ли нужда от тях? Всеки, който следи работата на законодателя, ще установи, че и техниката на нормосъздаване и избирателността на регулацията, и най-вече задушаването на равнопоставеността между субектите, съвсем целенасочено водят до нарушаване на демократичния баланс между властите, между субектите и обектите на регламентираните отношения. Така самата идея за закон се обезсмисля, дори да не вреди.

Юридическата гилдия е в дълг към държавата и обществото, защото мълчи и не прави нищо, за да се опълчи срещу попълзновенията на властта да смаже правото като инструмент на доброто. Може да се направят предположения защо е така, но едва ли има смисъл. Нужни са юристи, които с авторитета и разума си да сложат преграда пред опасностите на криворазбраната или кривоприлагана демокрация. Иначе у нас правото и справедливостта ще се отдалечат толкова едно от друго, че вече ще кореспондират помежду си само чрез политиците. А това ще е напълно достатъчно, за да не си кореспондират изобщо.

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 844

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 946

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1355

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 964

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1049

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ