Арестуваха кмета на Истанбул
/ брой: 52
Истанбулският кмет Екрем Имамоглу и други високопоставени представители на основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) са арестувани, предаде БТА. Главната прокуратура на Истанбул е повдигнала обвинения в „корупция, взимане на подкупи и сътрудничество с терористи“ срещу задържания кмет и още над 100 души.
Председателят на НРП Йозгюр Йозел заяви, че срещу партията се извършва „институционална атака“. В страната е ограничен частично достъпът до социални мрежи.
Истанбулският университет анулира дипломата на Имамоглу по мениджмънт. Кметът обяви в началото на месеца кандидатурата си за президент на предстоящите през 2028 г. избори. На местния вот м.г. партията на Ердоган загуби от НРП, включително кметските постове в Истанбул и Анкара. Атаката срещу Имамоглу предизвика широко недоволство в Турция и Европа.