05 Септември 2024четвъртък00:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Виенски институт за икономически изследвания:

Кабинетът "Борисов" е виновен за кризата

Българското правителство заменило стриктната данъчна политика с "разточително популистко харчене"

/ брой: 155

автор:Дума

visibility 1733

Кабинетът "Борисов" е виновен за тежката криза в България. С погрешните си антикризисни действия правителството е задълбочило и удължило ефекта на глобалната финансова и икономическа криза в България. Това твърдят анализатори от Виенския институт за международни икономически изследвания в най-новото си проучване за развитието на икономиките в Централна и Югоизточна Европа.
Докато през първото тримесечие на годината по-голямата част от европейските страни започнали да загърбват кризата, българският БВП е спаднал с 3,6% в сравнение със същия период на 2009 г, изтъкват експертите на института. Това развитие на нещата запратило България на едно от последните места на Стария континент. Като се има предвид относително доброто здраве на българската икономика преди избухването на глобалната криза, причините за настоящото тежко състояние трябва да се търсят предимно вътре в страната, отсичат икономистите във Виена.
От встъпването си в длъжност през юли 2009 г. българското правителство не е представило смислена стратегия и политика за справяне с кризата, твърдят анализаторите. Единствената ясно изразена цел била влизането в еврочакалнята - нереалистична цел според Виенския институт, обявена в неподходящо време.
Друга ирационална стъпка на правителството била задържането на бюджетни плащания към фирми, работещи по държавни поръчки. Това предизвикало прекалено силно охлаждане на българската икономика и е навредило както на икономическата дейност в страната, така и на доверието на инвеститорите.
В същото време през тази година правителството изоставило на практика първоначално обявената стриктна данъчна политика и я заменило с "разточително популистко харчене". Неясният и постоянно променящ се политически курс оказал разрушителен ефект върху доверието на инвеститорите и потребителите към българската икономика. Ако грешната макроикономическа политика на България продължи, не може да се изключи ново влошаване на икономическата ситуация в страната, предупреждава в заключение докладът на Виенския институт за международни икономически изследвания.

Войници на САЩ нападнати в Турция

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 169

Дигитални ограничения за децата в Швеция

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 169

Мицотакис отпусна помощи под натиск

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 169

Накратко

автор:Дума

visibility 1430

/ брой: 169

Изборни безумия

автор:Юлия Кулинска

visibility 893

/ брой: 169

Курската битка - десетилетия по-късно

автор:Боян Бойчев

visibility 609

/ брой: 169

Ако тази авантюра продължи, Киев ще загуби 12 елитни бригади

visibility 478

/ брой: 169

Нова пенсионна реформа чука на вратата

автор:Аида Паникян

visibility 518

/ брой: 169

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ