16 Септември 2024понеделник22:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка gazeta.ru

Глас народен

Изкуствен интелект замества депутатите?

Жители на Китай, САЩ и девет европейски държави се включиха в изследване за доверието към народните представители

/ брой: 130

В Центъра за изучаване на управленските реформи към Мадридския университет бе направено проучване за нагласите на хората спрямо изборите. Фокусът на вниманието на изследователския екип бе насочен най-вече към доверието, което имат хората към депутатите. А въпросът дали смятат, че народните представители биха могли да бъдат сменени с изкуствен интелект, се превърна в своеобразна кулминация на мащабната анкета.

Близо 2800 жители на девет европейски страни, а също така на САЩ и Китай, се включиха в изследването, чиито резултати, цитирани от CNBC, надхвърлиха и най-смелите очаквания. Оказа се, че китайците най-много от всички се доверяват на компютрите: 75% от респондентите в Поднебесната империя не виждат нищо лошо в парламента им да присъства изкуствен интелект. В САЩ обаче, напротив, 60 на сто от запитаните не подкрепят тази идея, както, впрочем, и повечето участници в изследването от Великобритания, Германия и Нидерландия. От друга страна, жители на Естония, Испания и Италия смятат, че машината е по-добра от човека, когато става дума за парламентарна работа. Като цяло, с минимален превес, в Европа побеждават привържениците на модерните технологии: 51% от хората в държави на ЕС се изказаха в подкрепа на изкуствения интелект.

Необходимо е обаче да се уточни, че все още не съществуват роботи-депутати, готови да бъдат използвани в името на народното благо. Вероятно, машините биха могли да бъдат обучени да правят онова, което вършат парламентарните представители. Но повечето експерти в сферата на науката и технологиите са убедени, че в това няма голям смисъл.

Специалистите в областта на изкуствения интелект уточняват, че липсват каквито и да било фундаментални спънки в създаването на специален софтуер, който да даде възможност на машината да участва в дебати, да отговаря на запитвания от страна на избиратели, да поставя важни въпроси от парламентарната трибуна. Всичко това, разбира се, може да бъде заложено в системата. Но ето откъде идва основният проблем. Дори и хипотетично да се предположи, че е налице готова когнитивна архитектура, която може да се настрои, за да пише закони, подобен процес за такава система би струвал на данъкоплатците много повече, отколкото да се избере човек, да му се плаща заплата, а той да изпълнява общоприетите задължения на народен представител.

В България изследвания от този род не са правени, а и надали скоро на някого ще му хрумне нещо подобно. И основната причина не е само във факта, че бедната ни държава не може да си го позволи. Наблюдавайки качеството на парламентаризма у нас, допускате ли самите народни представители да гласуват срещу себе си, тоест да признаят, че може да бъдат заместени от изкуствен интелект?

Схващанията, че машината е идеален депутат, защото няма как да се подкупи и теоретично ще работи денонощно, без да спи или да прекъсва, за да хапне някое депутатско кюфте, по-скоро са от сферата на фантазиите. Още повече, че и хакерите винаги ще се опитват да проникнат в системата. Но най-важното е, че на изкуствения интелект му липсват качества като състрадание, филантропия, алтруизъм, благосклонност... А на хората все пак е свойствено винаги и във всичко да търсят съчувствие и човечност - дори у седналите на парламентарни банки.

Три са версиите за инцидента с военния самолет L-39 ZA

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

КНСБ настоява линията на бедност за догодина да е 667 лв.

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 176

3431 ученици са отпаднали през миналата учебна година

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 176

Едва 10% от пожарникарите у нас са жени

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Чужди инвеститори бягат от България

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 176

България е с най-голямо неравенство на доходите в ЕС

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 176

70% от продажбите на лизинг са на автомобили

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 176

БНБ пуска сребърна монета за Рибния буквар

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 176

Ескалацията срещу Русия е само отложена

автор:Дума

visibility 388

/ брой: 176

Темата за мигрантите разделя Европа

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 176

Сърбия връща военната служба

автор:Дума

visibility 393

/ брой: 176

Накратко

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 176

На петнадесети - без фанфари

автор:Боян Бойчев

visibility 452

/ брой: 176

Вот за мир или война

автор:Юри Михалков

visibility 604

/ брой: 176

"БСП-Обединена левица" дава знак за промяна в лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 375

/ брой: 176

Гладът в Америка се увеличава

visibility 368

/ брой: 176

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ