Професор Бучковски: Оптимист съм за отношенията ни
В Македония вярват, че работите ще се движат само напред
/ брой: 205
Проф. Бучковски е лидер на СДСМ през 2004 г. и премиер на Македония до 2006 година. Той е юрист, доктор по римско и съвременно заложно право. Бил е сътрудник в Собранието на Македония, член на Държавната избирателна комисия, председател на Градския съвет на Скопие, министър на отбраната в правителството на Любчо Георгиевски и по-късно на СДСМ. От 2012 г. не е член на СДСМ.
"Македония няма друга алтернатива, освен НАТО и ЕС"
- Макар и извън СДСМ, Вие сте не само бивш лидер на тази партия, не само сте били премиер на Македония, но и като професор по римско право сигурно имате становище относно позициите на настоящото ръководство на СДСМ и премиера Зоран Заев във връзка с прилагането на условията от Преспанското споразумение. Бихте ли ги споделили и за нашите читатели?
- СДСМ с лидер Зоран Заев ще бъде фаворит и на извънредните избори, независимо дали ще бъдат през декември или през април следващата година заедно с изборите за президент. Заев показа извънредна храброст като опозиционер, извади наяве голямата афера с подслушването и изправи на крака СДСМ като отново силна партия. Като премиер за 18 месеца заслужава позитивни оценки за своята дейност. Договорът с България и Преспанският с Гърция го поставиха в позицията на един от най-изтъкнатите лидери в нашия регион.
- Съгласен ли сте с мнението на Петър Богоески, че управляващите в Скопие са били наивни и неподготвени, когато са водили преговорите с Гърция за постигане на споразумение, което ще отвори път за членство в НАТО и ЕС? Наистина ли само "македонски инат" е бил в основата на поведението им при дебатите с Атина?
- Македония не беше нито наивна, нито неподготвена при преговорите с Гърция. Нашият главен преговарящ, министър Никола Димитров, е човек, който живее с тези преговори вече 15 години. Той беше наш представител в преговорите от 2002-а до 2008 г. и познава всички възможни варианти. Ние постигнахме добър договор, който гарантира нашия идентитет и отваря вратите на НАТО и ЕС. Да, договорът можеше да бъде по-добър преди 10 години, но Груевски и ВМРО-ДПМНЕ с тяхната антиквизация (пропаганда на "античните корени" на македонското население - бел.ред.) поставиха в неизгодно положение нашите преговорни позиции.
- Мислите ли, че създадените комисии от историци ще постигнат в кратък период от време търсения баланс в тълкуването на историческите събития и историческите личности, които се честват и в България, и в Македония? Или политиците и от двете страни само ще ги използват, за да постигнат политически цели?
- Аз съм оптимист за македонско-българските отношения. Не очаквам съвместната комисия от историци да направи чудо и бързо да балансира историческите предразсъдъци и да премахне всички заблуди, но вярвам, че работите ще се движат само напред.
- В България се увеличават привържениците на тезата, че с Преспанския договор Гърция е защитила свои национални интереси и е станала водеща по отношение на Македония. Мислите ли, че тези виждания имат основание?
- Преспанският договор е асиметричен. Ние, македонците, дадохме много повече, но и ще спечелим повече. Ще бъдем скоро в НАТО, ще започнем преговори за членство в ЕС през юни догодина. Вижте, и в Гърция опозицията е против Преспанския договор. Мицотакис и "Нова демокрация" нападат Ципрас, че е бил благосклонен към нас и ни е признал езика и нацията. Дори министър Кодзиас подаде оставка. Не е лесно и в Гърция.
- Как според Вас ще се развият събитията в Македония и дали наистина има политическа криза, която се превръща в институционална? Какъв е позитивният изход?
- Ще мине политическата криза. Македония няма друга алтернатива, освен НАТО и ЕС. Вярвам, че и ВМРО-ДПМНЕ ще разбере, че не може да бъде заложник на Балканите, а и Християн Мицковски няма да е новият Додик на Балканите.