05 Септември 2024четвъртък14:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Отравяне със слънце?

/ брой: 135

автор:Аида Паникян

visibility 2744

В предишни броеве на ДУМА разказахме за ползите от слънцето и необходимостта при всяка възможност да му се наслаждаваме. Но като всяко нещо, и със слънцето не бива да се прекалява. 

Отравянето със слънце всъщност не означава, че сте били отровени. Често терминът се използва за тежък случай на слънчево изгаряне. Това обикновено е изгаряне от ултравиолетово (UV) лъчение, което възпалява кожата.

Симптом

на такова "отравяне" е, когато само за 15 минути след като сте се изложили на слънце, може кожата ви да изгори. И дори да не го усетите веднага, а зачервяването и дискомфортът да се проявят след няколко часа. Подобно "отравяне" човек може да получи и ако остане на слънце дълго и незащитен. По-вероятно е да пострада по този начин, ако е със светла кожа и е рус, но и хора с по-тъмна кожа не са защитени. Силното слънчево изгаряне може да причини зачервяване на кожата и мехури, болка и изтръпване, главоболие, замайване, треска, гадене, обезводняване на организма.

Препоръчваното от WebMD лечение може да отложи или предотврати посещение при лекар. При силно слънчево изгаряне тези прости средства обикновено правят трика. Преди всичко се приберете на сянка и в прохладно, но не студено помещение. Вземете хладен (не студен) душ или вана или приложете хладни компреси. Няколко дни избягвайте да се излагате на пряко слънце. Пийте достатъчно течности (за предпочитане без алкохол) за няколко дни. Приемайте ибупрофен или ацетаминофен за облекчаване на болката. Използвайте алое гел или овлажнител, за да мажете кожата. Българските трикове са добре познати - изгорялото се налага с кисело мляко. 

От WebMD обаче са категорични, че е необходимо веднага да се потърси медицинска помощ, ако са 

се образували мехури 

появи се подуване на лицето, треска и втрисане, стомашно разстройство, главоболие, объркване или припадък, обезводняване.

Препоръките за предотвратяване на такова отравящо изгаряне са добре известни, но понякога се случва нещо, което да ни разсее, и ги забравяме. От WebMD препоръчват преди първия плаж да се консултирате с лекаря си за

лекарствата, които вземате

дали сред тях има такива, които може да направят кожата по-чувствителна на слънцето. Сред този вид лекарства са тези против акне, антибиотиците, антидепресанти, диуретици, сърдечни лекарства и противозачатъчни хапчета. Следващата стъпка е да се снабдите със слънцезащитен крем с SPF най-малко 30 (за по-сигурно - 50) и на етикета пише "широкоспектърен", т.е. предпазващ от слънчевите UVA и UVB лъчи. Намажете се него 20-30 минути преди да излезете на слънце и го "подновявайте" поне на 2 часа и след като сте се изпотили или сте били във водата. Не забравяйте, че близостта до водата и пясъка, както и снегът, засилват вредното лъчене на слънцето. И избягвайте между 10 и 17 ч. да сте на слънце. 

Слънчевото отравяне може да се отнася до други видове реакции. Сред тях е полиморфно светлинно изригване (PMLE). Такава реакция  изглежда, не е свързана с лекарства или заболявания, но се случва на хора, които например живеят в северен климат и са решили да прекарат зимната си ваканция в тропически климат. Те може да получат сърбящ кожен обрив с малки неравности над изложени на слънце области на тялото, плътни бучки на неравности често по ръцете, подбедриците и гърдите. Има и наследствена форма на PMLE, която се смята, че се среща при кореняците американци и може да продължи от пролетта до есента. Симптомите в началото включват зачервяване, парене и сърбеж, които обикновено продължават 2 или 3 дни, но може и седмици. Страданието има и други симптоми, които може да започнат след няколко часа излагане на слънце, но да отшумят след няколко часа, и те са умора, тръпки, главоболие, дори - гадене.

Имаме нужда от оборудването за "Белене", замразете продажбата

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 170

"Шкода" ще достави 20 нови мотриси за БДЖ след 2 години

автор:Дума

visibility 240

/ брой: 170

Има риск от ново поскъпване на храните

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 170

Около 380 000 българи ще пътуват през празничните дни

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 170

Зеленски подхвана чистка в правителството

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 170

6267 мигранти влезли в Испания за два месеца

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 170

Русия подкрепи Мадуро в случая със самолета му

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 170

Хиляди случаи на насилие в религиозни училища

автор:Дума

visibility 229

/ брой: 170

Неадекватност

автор:Мая Йовановска

visibility 314

/ брой: 170

БСП не е фирма

visibility 313

/ брой: 170

ЕС срещу Европа

автор:Юри Михалков

visibility 256

/ брой: 170

За прахчето на една певачка

автор:Боян Бойчев

visibility 251

/ брой: 170

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ