12 Ноември 2024вторник01:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

снимки: Авторът

На фокус

50 г. от преврата в Чили - жестокост, разтърсила света

Човек си мисли, че е превъзмогнал миналото, но истината е, че това е невъзможно, твърди бившият политзатворник Тоньо Кабесас

/ брой: 175

автор:Таня Глухчева

visibility 3802

На 11 септември се навършват 50 години от преврата в Чили, разтърсил цял свят. На този ден генерал Аугусто Пиночет, с помощта на САЩ, сваля от власт законно избрания президент Салвадор Алиенде, а хиляди мъже, жени, дори и деца са убити или безследно изчезнали.
Днес, половин век по-късно, раните на оцелелите и техните наследници, продължават да кървят, а призраците на невинните жертви сякаш бродят по улиците на градовете и селата. Сякаш искат да разберат кога най-накрая ще настъпи възмездие? Все още се откриват масови гробове. Но това не е утеха за никого. Напротив. Чрез тях миналото напомня още по-зловещо за себе си.
Специално за читателите на ДУМА ви представяме историята на Тоньо Кабесас - бивш политически затворник, оцелял като по чудо и успял да замине за Канада, където живее със семейството си. За всичките тези 50 години се е прибирал само веднъж в родината, която за него се е превърнала по-скоро в мащеха.
"На 28.09.1973 г. роднините ми ме предадоха на полицията и се отрекоха от мен. Не ме потърсиха в затвора, само в първия (лежал съм в няколко), мащехата ми дойде да ми донесе чисто бельо, след това ме местиха от един затвор в друг и никой не дойде, не ме потърси, не ги интересуваше, че ще ме разстрелят.
Пиночет постигна нещо, което никога не сме си представяли, че ще е възможно. Хората станаха егоисти, повечето мислеха само за себе си и как да се спасят. Роднини се обърнаха един срещу друг, дебнеха не само съседите, но и всички, които живееха под покрива им. Родители се отричаха от синовете и дъщерите си, братя и сестри се правеха, че не се познават и се издаваха - понякога срещу пари, друг път, за да не ги безпокоят военните. Настанаха страшни времена. Нямаше милост нито към децата, нито към бременните жени. Ако някой останеше инвалид след жестокия побой в затвора, хвърляха тялото му в някоя река, където да се удави.

Из цялата страна има паметници на загиналите или безследно изчезналите хора по време на диктатурата. Всеки ден роднини и приятели оставям свежи цветя пред тях


Биеха ни всеки ден, оставяха ни гладни и жадни, караха ни да слушаме виковете на другите затворници, искаха само да предадем другарите си. Измисляха си какво ли не - че някъде крием оръжие, пари... Понякога, когато ни даваха да ядем месо, седяха и ни наблюдаваха как ще реагираме. А ние се чудехме дали това не бяха нарязаните наши приятели и братя по съдба...
Докато лежах в мрачната килия се замислих и за Господ. До днес мога да твърдя, че "вярвам в Исус, Че и светците. С Бог отдавна не си говорим. Откакто ме арестуваха. Тогава го попитах защо ми причинява това, след като никого не съм убил. Тези, които убиваха бяха навън. Отговор не получих. Тогава му казах: "Помагай на другите хора да си решат проблемите. Аз сам ще си реша моите!"
А какво изпитва всеки път щом се завърви календара и отбежи 11 септември?
"На тази дата всяка година се отварят стари рани. Човек си мисли, че отдавна е превъзмогнал всичко, но не. Това е нещо, което те белязва за цял живот. Колкото и да разчиташ на помощта на психолог, да заминеш за друга държава и да започнеш живота си отначало, създаваш семейство, срещаш нови хора..., но в съзнанието ти винаги остава жив кошмарът, който си преживял. Раните по тялото изчезват, някои белези избледняват, но душевните - никога. Когато властите в Чили ни изгониха и можехме да изберем къде да отидем, отидох в Канада. Бях със счупвания по тялото, бях отслабнал неимуверно, но правителството беше осигурило лекарска помощ за всички."
Дали днес хората живеят по-добре в Чили?

Тоньо Кабесас заедно с авторката на този материал

"Времето на диктатурата, наричано от по-голямата част от населението "възможността на страната да излезе напред" го е белязала трайно. Дори сега никой няма доверие на роднините си, на съседите си, подслушват се чужди разговори, тайно се шпионират, понякога ровят в нечий багаж, ако човекът им се е сторил съмнителен. По-скоро това се е превърнало в навик. И подобно на Светата инквизиция - щом веднъж те набележат, каквото кажеш или направиш - го пречупват през своя мироглед, така че да се самонавиват, че са прави.
Нито образованието нито здравеопазването са безплатни. Дори в момент на коронавирус, Чили е единствената страна в Латинска Америка, където си плащаш, за да си направиш теста за болестта. От друга страна, образованието не е на особено високо ниво, защото, а и поради това, хората са като коне с капаци и не са отворени за новости. Традициите се прадават от поколение на поколение и макар жените да се представят за "независими" - всъщност са особено "зависими" най-вече в провинцията. Да седнат да четат, да си обогатят общата култура е рядко срещано и обикновено тези хора са сочени като "черни овце".

Документът, който позволява на Тоньо Кабесас да напусне Чили

Университетът е считан за развъдник на "лоши идеи". Всичко свързано с повече права и свободи, повече леви идеи - е смятано за "упадъчно". Тези, които протестират и се борят за повече справедливост са именно студентите. И пак те са заклеймявани от по-възрастното население."
Макар и на толкова километри, интересува ли се какво се случва след толкова време в страната му? Гласува ли?
"Не съм спирал да се вълнувам какво става в Чили. Но не гласувам. Смятам, че след като не живея там, нямам право да определям как останалите да го правят. Дадох това, което зависеше от мен и вярвах, че е правилно. Правителството ни разреши преди години на всички, които бяхме изгонени, да се върнем. Но аз нямам място там. Болката е прекалено голяма. Мъчно ми е, че идеалите и мечтите ни бяха потъпкани, направо смазани по такъв жесток начин. Мъчно ми е да гледам как на няколко поколения им е промит мозъка. Отвратен съм, че много другари предадоха това, за което се борехме. Не мога да повярвам, че около 62% от народа гласува против промяна в конституцията. Отдавам го на страха. Мнозина още са наплашени от миналото. Но съм оптимист за бъдещето. Самият факт, че у студентите се зароди тази идея - да се напише нов основен закон, ми дава надежда. Все повече млади хора си отварят очите и вярвам, че скоро ще дойде денят, в който идеите на президента Алиенде - ще станат реалност!"

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ