12 Ноември 2024вторник08:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

Медици:

Парите за трансплантации са крайно недостатъчни

Нужна е промяна в мисленето, за да се увеличат донорите, призоваха лекари

/ брой: 207

автор:Дума

visibility 2243

Средствата за трансплантации и донорски ситуации са крайно недостатъчни за развитие на трансплантологията у нас. За това предупредиха водещи медици вчера. "В донорските бази, където всъщност дарителите се идентифицират, е изключително важно да се обърне внимание на финансирането на болниците, което е много малко, за да могат екипите да работят нормално. 20 000 лв. се дават за извършване на бъбречна трансплантация, от които по закон 20% всъщност са за допълнително материално стимулиране на персонала", подчерта доц. Марин Георгиев, национален консултант по урология и председател на Българското урологично дружество.
Около 7 хиляди пациенти се нуждаят от трансплантация на бъбрек, а в листата на чакащите са записани 1100 души, допълни проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация към Александровска болница. "Един пациент, който е трансплантиран, в сравнение с болен, който е на диализно лечение, у нас излиза три пъти и половина по-евтин на здравеопазването, отколкото пациентът на диализа. Държавата е при всички случаи печеливша и тя трябва да има голямата активност това нещо да се случва", коментира той.
В областната болница в Силистра, която от 3 години е донорска база, лекарите са успели да реализират само една донорска ситуация. Млад мъж в клинична смърт дарява живот на четирима души, които от години чакат за трансплантация. Това е първата и засега единствена донорска ситуация там. През последните години лекарите са установили още трима души в мозъчна смърт, подходящи за донори, но близките им категорично отказали да предоставят органите им за трансплантации, обясни директорът на болницата д-р Даниела Костадинова. Според нея мисленето и нагласите са решаващи и това е проблем, по който трябва да се работи от ранна детска възраст. "Още от ученическа възраст децата трябва да се възпитават, че донорството е благородно. Нужно е да се изготвят подходящи нагледни материали и филмчета и в часовете да бъде разяснявано какво означава да спасиш човешки живот. Мисленето се променя най-бавно, а то е решаващо. Трябва да се дава още по-голяма гласност в медиите за донорството и за хуманния жест на дарителите. Все още има недоверие към нашата дейност и тя трябва да бъде преодоляна. Желанието или нежеланието да се дарят органи трябва да се декларира от всеки лично, а не близките да вземат решение", коментира Костадинова.
Припомняме, че във вторник директорът на Агенцията по трансплантациите д-р Михаил Христов призна, че двама от листата с 15 чакащи за белодробна трансплантация у нас са в много тежко състояние. Той се оправда за ситуацията с лошото наследство от предишното управление. Той обаче не пое ангажимент, че чакащите белодробна трансплантация ще я получат. Според него основната задача е да се подобри донорството у нас. Нямаме ли донорство на органи, няма да може да има успех, категоричен е Христов.

 

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ