12 Ноември 2024вторник02:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, понижение на температурите и снеговалеж. За 12 ноември е определен жълт предупредителен код за опасно време в Северозападна и Централна България в областите Видин, Монтана, Враца, Софийска област, София-град, Перник, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Търговище, Сливен, Стара Загора и Пловдив. През нощта срещу вторник във високите планински части в Северозападна България дъждът ще премине в сняг. Прогнозите за Централна България са, че в Стара планина и Предбалкана ще се образува снежна покривка, която на места е възможно да достигне до 10 см. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри.

На друга планета ли сме?

/ брой: 297

автор:Мая Йовановска

visibility 1798

Че у нас животът е на кредит, е отдавна известно. И погребалните агенции работят на разсрочено плащане, та излиза, че и умирачката е  назаем. На опашката сме по жизнен стандарт в ЕС. А погледнато от другата страна на аршина - сме първи по бедност.
Малък е процентът от българите, които могат си позволят да спестяват пари, за сметка на това огромната част от населението ползва най-различини кредити. Около една пета използват пари назаем, за да си осигурят (доколкото е възможно) основни жизнени потребности, ако все пак са имали щастието банките да им отпуснат средства. Между 10 и 15% от хората са с ипотечни кредити. Подобен е и делът на тези, дето са взели нещо на лизинг. Да не говорим колко голям е процентът на кредитните карти, за които се плащат много високи лихви. Апропо, кредитите у нас по принцип са с по-високи лихви и така длъжниците връщат във времето с пъти сумата, която са взели от търговските банки. Лихвите у нас са най-високи според статистика на Европейската централна банка. Потребителски заем със срок на изплащане между 1 и 5 години в еврозоната например се оскъпява между 5 и 8,92%. У нас за същия кредит се дължат между 12,75 и 14,12 на сто в повече. Пак у нас лихвата при жилищните заеми е между 9 и 10 на сто. В Европа тя варира от 2,29% до 6,04 на сто.
И така под натиска на безработицата, кризата и високите лихви длъжниците на банките у нас все повече се затрудняват да погасяват задълженията си. Това показват числата за лошите кредити, които през последните 20 месеца постоянно нарастват. По данни на БНБ лошите и преструктурирани кредити достигат близо 18 на сто в края на ноември. Още преди години експерти и международни финансови институции предупреждаваха, че това ще се случи. Само за една година - от май 2009 г. до май т.г., проблемните кредити са се увеличили три пъти. Най-голям е делът на проблемните потребителски заеми, плътно следват фирмените. Така че и домакинства, и фирми, здраво са го закъсали.
Едно от дежурните обяснения за постоянното влошаване на кредитната дисциплина са последиците от икономическата криза. Но за да можем да си връщаме навреме това, дето сме взели от банките, са ни необходими достатъчно пари. Необходими са ни по-добри заплати или поне да си ги вземаме навреме и най-важното - изобщо да сме на работа, т.е. да не сме безработни. Да, ама не. Явно на управляващите не им е ясно, че икономика на крака не се вдига с търговия и рестрикции. Щото и при най-ниските данъци, дето ги имаме, инвестициите намаляват, а безработицата расте. Иначе данните  показват, че икономическото положение в Европа се нормализира. Явно България не само не е в Европа, а се намира на друга планета. В друга галактика.

Качеството на водата се влошава

автор:Дума

visibility 733

/ брой: 215

Русия обединява най-големите си петролни компании

автор:Дума

visibility 980

/ брой: 215

Рекорден интерес към търг на "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 807

/ брой: 215

Държавата иска повече права върху "ЛУКойл Нефтохим"

автор:Дума

visibility 1068

/ брой: 215

1500 са руските загуби на ден в Украйна

автор:Дума

visibility 1028

/ брой: 215

СИРИЗА се разцепи

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 215

Арестуваха турски журналист за огласена новина

автор:Дума

visibility 892

/ брой: 215

Накратко

автор:Дума

visibility 995

/ брой: 215

Ако няма разум

автор:Ина Михайлова

visibility 1136

/ брой: 215

Задънена улица

автор:Таня Глухчева

visibility 602

/ брой: 215

Равносметката на 35-те години преход

автор:Искра Баева

visibility 722

/ брой: 215

Ще бръкне ли 51-вото НС в кутията на Пандора

visibility 636

/ брой: 215

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ