07 Юли 2024неделя23:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Студенти срещу заплащане ще има само две години

Платените магистри след бакалавър ще внасят високите такси от учебната 2011/2012 г.

/ брой: 173

автор:Велиана Христова

visibility 2056

Платено обучение на бакалаври се въвежда в българските вузове само за две години - за учебните 2010/2011 и 2011/2012 г. Това бе прието от парламента вчера по предложение на Галина Банковска (ГЕРБ) при второто четене на промените в Закона за висшето образование. Според министър Сергей Игнатов мярката е антикризисна и ще важи само по време на кризата, докато държавната субсидия за висшите училища е намалена.
Платено обучение може да въведат вузовете, получили при акредитацията си оценки "добър" и "много добър", като то ще е извън бройките на държавната поръчка, но в рамките на до 5 на сто от незаетия капацитет в професионални направления и регулирани специалности, които също са акредитирани с "добър" и много добър", реши парламентът. Въвеждането му става с решение на академичните съвети. За всички специалности, както и за регулираните като право, архитектура и медицина, приетите срещу заплащане студенти ще внасят такса, равна на норматива за държавна издръжка (субсидия) за всяка специалност плюс държавната такса, която се плаща и от редовно приетите студенти. За докторантите, приети срещу заплащане, таксите не може да са по-ниски от 70 на сто от субсидията, която хазната дава за издръжката на един докторант в държавната поръчка. Вузовете могат да изразходват приходите от платените такси само за издръжката на студентите по ред, определен от академичния съвет.
През есента на тази година висшите училища могат да приемат платени студенти от кандидатите, които са държали конкурсен изпит, но не са се класирали. През 2011 г. платените студенти трябва да са в рамките на 5 на сто от свободния капацитет по специалности, включително ако той бъде увеличен с разрешение на акредитационната агенция. При прием на магистри след завършен бакалавър новите високи такси ще се плащат от есента на 2011 г. Магистрите, които се обучават в момента, и тези, които са приети за 2010/2011 г., ще плащат досегашните такси, защото те са приети при старите условия и не може да им се вдигат сумите сега, обясни за ДУМА депутатката Стефани Михайлова (ГЕРБ). Промените бяха приети с гласовете само на мнозинството, а депутатите от БСП, ДПС, ДСБ и "Атака" бяха против или се въздържаха.

Туризмът отрязан от парите на ПВУ

автор:Дума

visibility 1431

/ брой: 126

Ускоряват ликвидацията на фирми

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 126

Байдън притиснат да се оттегли

автор:Дума

visibility 1417

/ брой: 126

Си Дзинпин е срещу „външното вмешателство“

автор:Дума

visibility 1678

/ брой: 126

Британците гласуваха за парламент

автор:Дума

visibility 1344

/ брой: 126

Германски генерал предлага казарма за жените

автор:Дума

visibility 1467

/ брой: 126

Бетонофрения

автор:Ина Михайлова

visibility 3227

/ брой: 126

Аптеката, без която не можем

автор:Аида Паникян

visibility 1676

/ брой: 126

Сбърканата оптика

автор:Първан Симеонов

visibility 1597

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ